EN

13.08.2021, 09:02 Wersja do druku

Warszawa/Łódź. Kazimierz Kowalski odznaczony pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Inne aktualności

Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski śpiewaka operowego związanego z Teatrem Wielkim w Łodzi, prezentera radiowego i telewizyjnego Kazimierza Wiesława Kowalskiego - poinformowano w czwartek na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

"W imieniu Prezydenta RP order przekazał na ręce najbliższej rodziny prezydencki doradca Tadeusz Deszkiewicz, podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w Kościele pw. św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi" - czytamy na stronie KPRP.

Śpiewak operowy oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi Kazimierz Wiesław Kowalski zmarł 1 sierpnia w wieku 70 lat. Informację o śmierci artysty podało 1 sierpnia Radio Łódź, na którego antenie prowadził on cykliczną audycję zatytułowaną "Z albumu Henryka Debicha".

Kazimierz Wiesław Kowalski ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. W 1976 r. został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi.

W latach 1994-97 był dyrektorem naczelnym i artystycznym łódzkiej opery, doprowadził wtedy do międzynarodowej transmisji telewizyjnej na żywo opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Występował w programach telewizyjnych m.in. "Dobry wieczór, tu Łódź" i "Kazimierz Kowalski zaprasza". Był pomysłodawcą i prowadzącym - od 1997 r. - Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku, jak również również twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

Od 2000 r. prowadził audycje w Programie I Polskiego Radia, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów.

Od grudnia 2005 do listopada 2008 r., był ponownie dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi.

Artysta znany był nie tylko ze sceny operowej, ale także jako wykonawca muzyki rozrywkowej.

Źródło:

PAP