EN

20.12.2021, 08:20 Wersja do druku

Warszawa. Życzenia dla Jacka Bromskiego z okazji 75. urodzin od prezydenta Andrzeja Dudy

Inne aktualności

Życzenia dobrego zdrowia i wielu sił do dalszej pracy twórczej i działań na rzecz środowiska polskich filmowców z okazji 75. urodzin przekazał w niedzielę reżyserowi Jackowi Bromskiemu prezydent Andrzej Duda.

"Z okazji Pana 75. urodzin proszę przyjąć najlepsze życzenia oraz wyrazy uznania dla Pana twórczego dorobku, pracy organizacyjnej i działalności na rzecz rodzimej kinematografii. Jest Pan nie tylko jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich twórców filmowych, ale także postacią niezwykle zasłużoną dla polskiego kina i polskiej kultury" - napisał prezydent.

Jak podkreślił, "z wielką estymą i sympatią" myśli o filmowym dorobku Jacka Bromskiego. "Jako scenarzysta, reżyser i producent stworzył Pan dzieła, które bawią, a zarazem portretują doświadczenia życiowe Polaków. Anegdota łączy się w nich z przenikliwą obserwacją procesów społecznych, a gorzkim spostrzeżeniom towarzyszy niejednokrotnie pogodny optymizm. Nie bojąc się trudnych tematów, tworzy Pan kino atrakcyjne dla widza, a zarazem opowiada w swoich filmach o tym, co kształtowało i kształtuje naszą rzeczywistość" - napisał prezydent.

Podkreślił, że jubilat obok wielu twórczych działań znajduje także czas na pracę dla środowiska filmowego jako Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich czy współtwórca Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a jego szczególną zasługą jest powołanie Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, dzięki któremu polscy twórcy mogą mieć pewność, że ich prawa będą należycie egzekwowane w kraju i na świecie.

"Pana wiedza i doświadczenie w dziedzinie funkcjonowania branży audiowizualnej i praw autorskich stanowią cenny wkład w rozwój systemu wspierania, finansowania i promowania polskich autorów i producentów. Wysoko cenię również Pana udział w pracach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, za który jestem bardzo wdzięczny" - zaznaczył Andrzej Duda.

Dziękując za energię, talent i artystyczny kunszt, życzył dobrego zdrowia i wielu sił do dalszej pracy twórczej i działań na rzecz środowiska polskich filmowców. "Niech piękny jubileusz siedemdziesięciopięciolecia urodzin będzie dla Pana nie tylko czasem podsumowań, ale także okazją do kreślenia nowych planów. Plurimos annos!" - napisał prezydent.

Jacek Bromski urodził się we Wrocławiu. Jest reżyserem, autorem takich filmów jak "Sztuka kochania", "Kuchnia polska", "Zabij mnie glino" i "U Pana Boga za piecem". Od 1996 r. Bromski jest prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Źródło:

PAP