EN

24.10.2022, 08:17 Wersja do druku

Warszawa. Znamy laureatów Festiwalu Korczak DZISIAJ

Przyznano nagrody tegorocznej edycji Festiwalu Korczak DZISIAJ.

fot. Piotr Pędziszewski/ mat. teatru

Grand Prix dla spektaklu "Tonja z Glimmerdalen" w reż. Karoliny Maciejaszek z Teatru Miniatura w Gdańsku za wykorzystanie polifonicznych możliwości teatru w służbie opowieści o dziecięcej sprawczości. Za trafny wybór tekstu i adaptację. Za koncepcję scenograficzną, muzyczność oraz zespołowe aktorstwo.

Nagroda Stefanii Wilczyńskiej dla spektaklu „Edukacja seksualna” w reż. Michała Buszewicza z Teatru Współczesnego w Szczecinie za odważne podjęcie tabuizowanego tematu w sposób jednocześnie bezpośredni i poetycki oraz nowatorskie podejście do twórczego procesu, w który włączono młodzieżową grupę ekspercką.

Wyróżnienia:

dla spektaklu „Królestwa” w reż. Justyny Sobczyk z Teatru Lalek Guliwer w Warszawie za włączenie widzów do świata, w którym wszystko jest możliwe i dla każdego jest miejsce.

dla spektaklu „Wędrówka Nabu” w reż. Przemysława Jaszczaka z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi za stworzenie przestrzeni do rozmowy na tematy ważne społecznie oraz rozbudzanie w młodych widzach empatii.

Nagrodę Machulskich od jury Młodych otrzymuje spektakl „Edukacja seksualna” w reż. Michała Buszewicza z Teatru Współczesnego w Szczecinie za niesamowitą szczerość niespotykaną nawet w teatrach. Za zbudowanie silnej wspólnoty, czujność i uwagę. Za to, że każdy, niezależnie od wieku, czuł się na spektaklu dobrze. Za odwstydzenie tematu do dialogu i prowadzenie go jak równy z równym.

Wyróżnienie - spektakl „Zakazane dzieci - opowieść Korczakowska” w reż. Anny Augustynowicz z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej za odnalezienie siebie w tej historii, za możliwość poczucia krzywdy i pochylenia się nad nią, za otwarcie oczu i zaczęcie wielopokoleniowej dyskusji.

Gratulacje!

Źródło:

Materiał nadesłany