EN

19.11.2020, 16:09 Wersja do druku

Warszawa. Znamy laureatów 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj"

Jury dorosłe i młodzieżowy wybrało laureatów tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj".

mat. festiwalu

WERDYKT JURY MŁODZIEŻOWEGO 24. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY KORCZAK DZISIAJ 

Jury Młodzieżowe 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ w składzie: Kasia Kroszka, Bianka Rucińska, Natalia Wanot, Tymon Voss, zadecydowało o przyznaniu następujących wyróżnień:

Wyróżnienie dla spektaklu „Ronja, córka zbójnika” w reżyserii Anny Ilczuk z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, który opowiada magiczną i wciągającą historię, poruszając przy tym tematy uprzedzeń i dyskryminacji. Wyróżnienie dla spektaklu „Mur” w reżyserii Justyny Sobczyk z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, który w przystępny dla młodzieży sposób opowiada o Murze Berlińskim, różnicach kulturowych i zdrowiu psychicznym oraz przyciąga uwagę niestandardową scenografią.

Nagroda Machulskich została przyznana spektaklowi „Morze” w reżyserii Pii Partum z Nowego Teatru w Warszawie, za to, że niesie wyjątkowo ważny współcześnie przekaz na temat zanieczyszczania środowiska, a robi to za pomocą pięknych wizualnie i muzycznie środków. 

WERDYKT JURY DOROSŁEGO 24. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY KORCZAK DZISIAJ 

Jury Dorosłe 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ w składzie: Michał Centkowski, Aneta Kyzioł, Joanna Rogacka, po obejrzeniu sześciu konkursowych przedstawień, podkreśliło wysoki poziom tegorocznej edycji festiwalu, także spektakli prezentowanych poza konkursem.

Wyróżnienia przyznano spektaklom: „To my jesteśmy przyszłością!” w reżyserii Jakuba Skrzywanka z Teatru Nowego Proxima w Krakowie - za odważny, mocny i świetnie zainscenizowany teatralny głos w obronie prawa do bycia sobą. „Greta i ostatni wieloryb” w reżyserii Macieja Podstawnego z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu - za intrygujące połączenie przeszłości i teraźniejszości w spektaklu, którego stawką jest przyszłość naszej planety. 

Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej przyznano spektaklowi „Morze ciche” z Teatru Nowego w Zabrzu w reżyserii Łukasza Zaleskiego - za stworzenie oryginalnego języka artystycznego dla opowiedzenia o potrzebie empatii i o odwadze, dzięki którym możliwe staje się pokonywanie barier. Nagrodę Grand Prix Festiwalu KORCZAK DZISIAJ - „Ronji córce zbójnika” w reżyserii Anny Ilczuk z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – za wykreowanie fascynującego scenicznego świata bliskiego wyobraźni współczesnego dziecka i nasycenie go ważnymi tematami.

Polski Ośrodek ASSITEJ przyznał ATESTY. Świadectwa Wysokiej Jakości Artystycznej spektaklom: „To my jesteśmy przyszłością!”, reż. Jakub Skrzywanek, Teatr Nowy Proxima w Krakowie, „Morze”, reż. Pia Partum, Nowy Teatr w Warszawie, „Ja jestem pamięcią”, reż. Wojciech Faruga, Gorlickie Centrum Kultury i ASSITEJ Polska, „Ronja córka zbójnika”, reż. Anna Ilczuk, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera  w Warszawie, „Morze ciche”, reż. Łukasz Zaleski, Teatr Nowy w Zabrzu, „Mur”, reż. Justyna Sobczyk, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, „Greta i ostatni wieloryb”, reż. Maciej Podstawny, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, „1970”, opieka reżyserska: Michał Domański, Wojciech Faruga, Dorota Kowalkowska, Krystian Łysoń, Sebastian Królikowski, Sebastian Świąder, Teatr Ochoty w Warszawie i ASSITEJ Polska.

Tegoroczna edycja Festiwalu KORCZAK DZISIAJ jest wyjątkowa pod wieloma względami. Jednym z powodów tej wyjątkowości jest to, że gala finałowa nie kończy Festiwalu. Organizatorzy przygotowali w dniu 29 listopada o godz. 17:00 (niedziela) spektakl-niespodziankę, którego streaming na żywo będzie można oglądać na stronie internetowej oraz na Facebooku. Spektakl będzie udostępniony do 6 grudnia za darmo.

W zgodzie z ustaleniami z twórcami tego przedstawienia, do momentu uruchomienia transmisji nie będą podawane żadne szczegółowe informacje. Możemy jedynie nadmienić, że będzie to spektakl zagraniczny, bardziej ze wschodu niż z zachodu, prezentowany z polskimi napisami i przeznaczony dla młodych widzów w wieku 15 + - podkreśla Dyrektor Artystyczny Festiwalu KORCZAK DZISIAJ, Wojciech Faruga. 

Mimo że Festiwal się zakończył, ASSITEJ Polska udostępnia miłośnikom i miłośniczkom teatru do końca listopada trzy spektakle: „Greta i ostatni wieloryb”, „Ja jestem pamięcią” oraz „1970 goes online”. Spektakle można oglądać na platformie korczak-festival.pl za darmo.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Festiwal jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
 
ORGANIZATOR: ASSITEJ Polska
 
PARTNERZY: Teatroteka Szkolna, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, STUDIO teatrgaleria, Teatr Ochoty
 
PATRONI MEDIALNI: TVP Kultura, e-teatr.pl, magazyn DZIECI, ladnebebe.pl, qlturka.pl
 
Więcej szczegółów:
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne