EN

20.04.2021, 16:50 Wersja do druku

Warszawa. Zmarła aktorka Wiesława Mazurkiewicz

mat. Związku Artystów Scen Polskich

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy wspaniałą aktorkę i cudowną kobietę - Wiesławę Mazurkiewicz, która odeszła we wtorek - podał Związek Artystów Scen Polskich na Facebooku. Artystka miała 95 lat.

"Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy wspaniałą aktorkę i cudowną Kobietę - Wiesławę Mazurkiewicz, która dziś odeszła. Artystka od lat związana była z teatrami w całej Polsce, szczególnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie gdzie współpracowała z Zygmuntem Hübnerem. Stworzyła wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych. W 2016 roku odznaczona została Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Niemal od samego początku swej kariery artystycznej była związana z naszym stowarzyszeniem. Zawsze ciepła, serdeczna i z ogromnym sercem. Wiesiu, będzie nam Cię bardzo brakowało" - napisano na Fb ZASP.

Wiesława Mazurkiewicz urodziła się 25 marca 1926 r. w Łodzi. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera. W latach 1951-60 i 1961-63 występowała w Teatrze Nowym w Łodzi założonym przez Kazimierza Dejmka i Janusza Warmińskiego. W latach 1960-61 występowała w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Od 1963 r. swoją karierę związała z Warszawą. W latach 1963-69 pracowała w Teatrze Powszechnym, który przez część tego okresu był połączony z Teatrem Narodowym pod dyrekcją Adama Hanuszkiewicza. W latach 1973-77 występowała na deskach Teatru Rozmaitości. Następnie powróciła do Teatru Powszechnego, gdzie pracowała do 2007 r. Swoje ostatnie role grała w spektaklach Krystyny Jandy w Och-Teatrze i Teatrze Polonia. Publiczność mogła obejrzeć ją w "Grubych rybach" Michała Bałuckiego w 2009 r. i "Pocztówkach z Europy" Michaela McKeevera.

"Nasza Kochana Przyjaciółka, Aktorka, wspaniała Wiesia Mazurkiewicz, odeszła dziś rano, opuściła nas po wielu latach grania w Teatrze Polonia i w Och-Teatrze. Kochaliśmy Ją wszyscy" - napisała Krystyna Janda na Facebooku.

Mazurkiewicz była głównie aktorką teatralną ale grała również w filmach - m.in. "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego, "Potopie" Jerzego Hoffmana, "Hydrozagadce" Andrzeja Kondratiuka, "Faraonie" Jerzego Kawalerowicza i "Rewizji osobistej" Andrzeja Kostenki. Jej głos jest dobrze znany fanom filmowej serii o Harrym Potterze - dubbingowała profesor Minerwie McGonagall. 

Źródło:

PAP