Inne aktualności
- Gniezno. UMWW rozstrzygnie konkurs na nowego dyrektora Teatru Fredry wiosną 2026 13.03.2025 19:51
- Wrocław. „Medee/Materiały do Pokojówek” – spektakl Studia Wachowicz/Fret i Teatru ZAR 13.03.2025 19:19
- Wrocław. „Szeol” Seans teatralny Studia Wachowicz/Fret 13.03.2025 18:37
- Jelenia Góra. Premiera „Obcego w lesie” w Zdrojowym Teatrze Animacji 13.03.2025 18:34
- Warszawa. MKiDN: 189 projektów otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Muzyka” 13.03.2025 15:57
- Kraków. „Magiczna rana” Masłowskiej premierowo w Teatrze Słowackiego 13.03.2025 15:48
-
Kraków. Remigiusz Brzyk reżyseruje spektakl „Saga rodu Szyców” w Teatrze Ludowym 13.03.2025 15:09
-
Warszawa. Muzyczny spektakl „Alibajda Bis” w ramach Otwartej Sceny IT 13.03.2025 14:39
- Sopot. Energa sponsorem tytularnym Opery Leśnej 13.03.2025 14:34
-
Kraj. „Fidelio” po raz pierwszy w cyklu The Met: Live in HD 13.03.2025 13:39
- Bielsko-Biała. Prace bielskich artystów na przystankach autobusowych 13.03.2025 13:04
- Warszawa. Związek Kompozytorów Polskich przyznał doroczne nagrody trzem osobom 13.03.2025 12:49
- Bydgoszcz. Marcowe pokazy „Stelli Walsh. Najszybszej osoby świata” w Teatrze Polskim 13.03.2025 12:32
- Bytom. Teatr Tańca i Ruchu Rozbark zaprasza na Red Carpet Concerts # 1 13.03.2025 12:21
Kolejna smutna informacja - 9 maja odszedł Sergiusz Sachno, ceniony twórca, artysta fotografik, doświadczony pedagog, aktywny działacz Związku Polskich Artystów Fotografików. Jako fotograf teatralny został szczególnie zapamiętany przez naszą społeczność – napisano w poniedziałek na Facebooku ZASP.
"Był autorem wystawy Aktorzy, portretów wybitnych polskich aktorów oraz kuratorem, razem z Kamilą Sammler, wystawy Fotografia wg aktorów, której patronował ZASP, a która była z wielkim powodzeniem pokazywana w galeriach w całej Polsce" - przypomniano we wpisie Związku Artystów Scen Polskich. "Najszczersze kondolencje dla rodziny i bliskich" - napisano.
"9 maja 2024 odszedł ceniony twórca, doświadczony pedagog, wieloletni, zasłużony i ciągle aktywny działacz w naszym Związku, dla wielu przyjaciel" - napisano na stronie Związku Polskich Artystów fotografików (ZPAF). "To wielka strata dla całego środowiska…" - podkreślono we wpisie.
Sergiusz Sachno urodził się w 1945 r. w Harbinie w Chinach. Ukończył Liceum im. Stefana Czarnieckiego w Szczecinie. Do marca 1968 r. studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie filozofię i socjologię na Uniwersytecie Karola w Pradze, którą ukończył w 1970 r.
Fotografią zajął się od 1972 r. "Swoje prace prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz uczestniczył w wielu pokazach fotografii za granicą, m.in. W Sydney, Tokio, Montrealu, Toronto, Pradze, Amsterdamie i Berlinie" - napisano na stronie ZPAF.
Ważniejsze wystawy indywidualne: "Klimaty" 1978, "Menady" 1980, "Aktorzy" 1988, "Teatralna" 1988, "Femina mistica" 1997, "Cherchez la femme" 1998, "Nagi szept" 2003, "Gentile" 2006.
Specjalizował się w fotografii portretowej, teatralnej, mody i ogólnie reklamowej.
"Był autorem licznych plakatów, okładek płytowych, książkowych i programów teatralnych. Był także autorem wystawy Stulecie Polaków eksponowanej w 1999 r. na Zamku Królewskim w Warszawie, a następnie w wielu krajach europejskich oraz albumu pod tym samym tytułem" - przypomniano.
"Jego autorstwa jest wystrój fotograficzny hotelu Hyatt w Warszawie. Był twórcą performance i działań okołoteatralnych. Fotografie publikował w prasie zagranicznej, a także współpracował z czasopismami Film, Kino, Scena, Twój Styl, Pani, Uroda i wielu innych" - napisano.
W 1979 r. otrzymał od Jacques'a Chiraca medal miasta Paryża za fotografię, był laureatem wielu nagród i wyróżnień z całego świata.
"Od 1979 r. należał do Związku Polskich Artystów Fotografików, gdzie był aktywnym członkiem władz. Zajmował się pracą dydaktyczną w dziedzinie fotografii, prowadząc zajęcia z portretu i aktu na Studium Fotografii ZPAF" - czytamy w informacji.
W 2008 r. otrzymał tytuł doktora sztuki filmowej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 2012 r. był zatrudniony na stanowisku profesora w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi.