EN

4.05.2021, 09:28 Wersja do druku

Warszawa. Zmarł Andrzej Osęka, krytyk sztuki

Nie żyje Andrzej Osęka, krytyk sztuki, dziennikarz, publicysta i działacz "Solidarności" w latach 80.

sztuka,Piotr OsękaO śmierci Andrzeja Osęki powiadomił w mediach społecznościowych ks. Andrzej Luter, a także Piotr Osęka, syn krytyka. “Andrzej Osęka był kimś więcej niż tylko krytykiem sztuki, wspaniale pisał i opowiadał o malarstwie, rzeźbie. Pan Osęka był wielkim pisarzem 'sztuki'. Wielki żal!” - napisał Luter.

Osęka żył 89 lat. W 1955 r. ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, w czasach PRL pracował jako dziennikarz i pisał o sztuce współczesnej. Współpracował z „Po prostu” w czasie odwilży październikowej (1955-56), z „Przeglądem Kulturalnym” (1955-62) i tygodnikiem Kultura (1965-81). Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Literatów Polskich.

Od 1980 r. należał do NSZZ „Solidarność”, w którym działał w Zespole ds. Kultury Regionu Mazowsze. Otrzymał nagrodę publicystyczną „Kultury” im. Juliusza Mieroszewskiego za rok 1986.

Był współzałożycielem miesięcznika „Kultura Niezależna”. Współpracował z paryską „Kulturą” Jerzego Giedroycia pod pseudonimem Paweł Morga i z prasą podziemną w Polsce. W 1992 r. dołączył do redakcji „Gazety Wyborczej”. Publikował także w „Dzienniku Polska-Europa-Świat”, „Wprost” i w „Polityce”.

W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tytuł oryginalny

Zmarł Andrzej Osęka, krytyk sztuki i działacz "Solidarności". Miał 89 lat

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Edyta Bryła