EN

23.06.2021, 20:17 Wersja do druku

Warszawa. Zmarł aktor teatralny, filmowy i radiowy Ryszard Bacciarelli

fot. Związek Artystów Scen Polskich/FB

Z żalem żegnamy Ryszarda Bacciarellego, aktora teatralnego, filmowego i radiowego, absolwenta warszawskiej PWST. Odszedł znakomity aktor, życzliwy, serdeczny Kolega stowarzyszony w ZASP-ie od niemal siedemdziesięciu lat - poinformowano w środę na Fb Związku Artystów Scen Polskich.

Jak przypomniano na Fb ZASP-u, Bacciarelli "w teatrze zadebiutował 21 listopada 1953 r. rolą Jana w +Fantazym+ Słowackiego, w reżyserii Marii Straszewskiej".

Występował na deskach Teatrów Dramatycznych w Szczecinie (1953-56), Teatru im. Jaracza w Łodzi (1956-61) oraz teatrów warszawskich - Ludowego (1966-74) i Nowego (1974-93). "Był hrabią Almaviva w +Cyruliku Sewilskim+ i Poetą w +Weselu+, Andrzejem w +Wojnie i pokoju+, Fabriziem w +Mirandolinie+ i Carem w +Kordianie+, Wacławem w +Zemście+, Diegiem w +Cydzie+, czy tytułowym Henrykiem VI" - czytamy we wpisie.

Jak wyjaśniono, "na dużym ekranie po raz pierwszy pojawił się w obrazie Andrzeja Munka +Eroica+". Zagrał również w dziesiątkach słuchowisk radiowych w Teatrze Polskiego Radia. W latach 1959-96 wystąpił w 27 przedstawieniach Teatru Telewizji.

Ryszard Bacciarelli urodził się 8 stycznia w 1928 r. w Młocku-Kopaczach (Mazowieckie). Był prawnukiem nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Marcello Bacciarellego.

W 1953 r. ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Był aktorem teatralnym, filmowym, radiowym i telewizyjnym. Grywał głównie epizody w znanych polskich serialach, m.in.: "W labiryncie", "Siedmiu życzeniach", "Domu", "Tajemnicy Enigmy", "Przygodach psa Cywila", "Stawce większej niż życie", "Na dobre i na złe". Zagrał również, m.in.: w "Akcji pod Arsenałem", "Misji specjalnej" i serialu fabularnym "Popiełuszko. Wolność jest w nas".

Po raz ostatni widzowie mogli obejrzeć artystę na ekranie w 2016 r. w serialu "Na Sygnale".

Ryszard Bacciarelli został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi (1978) oraz Złotą Odznaką honorową "Za zasługi dla Warszawy" (1975).

Był laureatem nagrody za rolę Tatary w przedstawieniu "A deszcz wciąż pada" Józefa Kuśmierka w Teatrze Nowym w Warszawie na XXI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1981).

Aktor zmarł 22 czerwca. Miał 93 lata.

Źródło:

PAP