Grudzień w STUDIO to spotkanie z artystami, którzy przekraczali granice swoich czasów. Premiera muzycznego spektaklu „Mahagonny – Ein Songspiel. Afterparty” w reżyserii Krystiana Lady łączy Berlin lat 30. ze współczesną Warszawą. Wystawa prac Zbigniewa Dłubaka, mistrza fotograficznego eksperymentu, wchodzi w dialog ze sztuką dźwięku Anny Zaradny. Zwieńczeniem roku jest premiera książki „SZAJNA, SZAJNISKO. Portret zakulisowy” Agnieszki Berlińskiej – reporterskiej opowieści o twórcy, który przemienił teatr w centrum sztuki.
PREMIERA: „Mahagonny – Ein Songspiel. Afterparty” w reżyserii Krystiana Lady
W STUDIO ostatnia premiera w tym roku. „Mahagonny – Ein Songspiel. Afterparty” w reżyserii Krystiana Lady to fascynująca podróż przez dwa światy, dwa miasta i dwie muzyczne rzeczywistości. Premiera już 8 grudnia 2024. Kolejne spektakle: 14, 15, 18, 19, 20 grudnia 2024.
W pierwszej części widzowie przeniosą się do fikcyjnego miasta Mahagonny lat 30. XX wieku, gdzie zabrzmi kultowe już dzieło Kurta Weilla i Bertolta Brechta. To właśnie oni stworzyli nowy gatunek teatru muzycznego - songspiel, czerpiący inspirację z tętniących życiem berlińskich zaułków i knajp, oddający głos tym, których kapitalizm zostawił na marginesie.
Druga część spektaklu - AFTERPARTY - to współczesna Warszawa ukazana poprzez twórczą współpracę dwojga artystów: wybitnej polskiej kompozytorki Kasi Głowickiej, która na co dzień tworzy w Holandii, oraz Bartosza „Fisza" Waglewskiego. Ich artystyczny dialog łączy pełną kontrastów i emocjonalnych zwrotów akcji muzykę Głowickiej z wyrazistymi tekstami Waglewskiego, tworząc spójną opowieść o mieście.
Kierownictwo muzyczne objęła Lilianna Krych, która wraz z The Mahagonny City Orchestra poprowadzi publiczność przez ten muzyczny labirynt. Sceniczną wizję dopełniają: scenografia tworzona przez Ladę wraz z Łukaszem Misztalem, kostiumy Tomasza Armady, choreografia Wojciecha Grudzińskiego oraz światła reżysera Aleksandra Prowalińskiego i dźwięk w reżyserii Grzegorza Bieńko.
Na scenie spotkają się artyści i artystki: Ewa Błaszczyk, Dominik Bobryk (gościnnie)/ Filip Karaś (gościnnie), Michał Dembiński (gościnnie), Albert Memeti (gościnnie)/ Jacek Ornafa (gościnnie), Tomasz Nosinski, Natalia Rybicka/ Ramona Rey (gościnnie) oraz Marta Zięba.
Wydarzenia towarzyszące premierze skupiają się na rozwijaniu umiejętności ekologicznych przez warsztat naturalnego farbowania tkanin. W grudniu w ramach cyklu Starter teatralny zapraszamy na spotkanie z projektantem i kostiumografem Tomaszem Armadą (20 grudnia).
WERNISAŻ: Dłubak x Zaradny: non finito
W przestrzeniach Galerii STUDIO otwiera się niezwykły dialog między przeszłością a teraźniejszością, między obrazem a dźwiękiem. Od 18 grudnia wystawa Dłubak x Zaradny: non finito poświęcona twórczości Zbigniewa Dłubaka - jednego z najważniejszych wizjonerów powojennej polskiej fotografii, którego eksperymentalne podejście do medium wyznaczyło nowe ścieżki artystycznej eksploracji.
Ten malarz, teoretyk i współtwórca legendarnej grupy Permafo zostawił po sobie spuściznę, która do dziś intryguje swoją nowoczesnością i bezkompromisowością. Kuratorki wystawy - Weronika Kobylińska, Dorota Jarecka i Paulina Olszewska - we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii, splatają jego dziedzictwo z współczesną interpretacją dźwiękową, tworząc fascynującą opowieść o percepcji i doświadczeniu sztuki.
W sercu ekspozycji znajdują się bezcenne vintage prints Dłubaka oraz jego płótna, w tym dzieła z kolekcji Galerii STUDIO. Te wizualne świadectwa jego geniuszu zostają oplecione sonic artem Anny Zaradny - kompozytorki i artystki, która stworzyła unikalną ścieżkę dźwiękową, zarejestrowaną w dawnym warszawskim mieszkaniu mistrza. To nie tylko hołd dla wielkiego artysty, ale także próba stworzenia immersyjnego doświadczenia, gdzie fotografia i dźwięk prowadzą ze sobą intymny dialog.
Przestrzeń galerii wypełniają również inne prace Anny Zaradny - kompozycje wideo, obiekty i instalacje, które wspólnie tkają wielowymiarową opowieść o sztuce przekraczającej granice czasu i medium. To wystawa, która zaprasza do kontemplacji, ale i aktywnego uczestnictwa w artystycznym dialogu między klasyką a nowoczesnością. W trakcie trwania wystawy odbędą się spotkania i oprowadzania, na pierwsze oprowadzanie po wystawie z tłumaczem PJM zaprasza galeria już 19 grudnia. Wystawa potrwa do 30 marca 2025 roku.
PREMIERA KSIĄŻKI: „SZAJNA, SZAJNISKO. Portret zakulisowy” Agnieszki Berlińskiej
W grudniu 2024 nakładem STUDIO ukaże się książka „SZAJNA, SZAJNISKO. Portret zakulisowy” Agnieszki Berlińskiej. W swoim reportażu o Józefie Szajnie, Berlińska przygląda się, jak artysta i reżyser najpierw w miejscu Teatru Klasycznego powołał do istnienia otwarty na eksperyment artystyczny Teatr Studio, a potem doprowadził do powstania Centrum Sztuki, nowoczesnej, multiartystycznej instytucji, porównywanej z paryskim Centre Pompidou. Autorka nie proponuje jednak rocznicowej monografii ale reporterską opowieść o Szajnie i Studio na podstawie rozmów przeprowadzonych z artystami, krytykami, widzami i uczestnikami życia kulturalnego Warszawy lat siedemdziesiątych. Wśród rozmówców Berlińskiej są znani aktorzy i aktorki, reżyserzy, postaci kultury i sztuki, krytycy oraz rodzina i współpracownicy Szajny (m.in.: Stanisław Brudny, Waldemar Dąbrowski, Irena Jun, Zygmunt Krauze, Lech Majewski, Helena Norowicz, Marian Opania, Łukasz Szajna, Józef Wieczorek), a także ci, którzy z różnych stron świata przyjechali do Polski, aby z bliska obserwować Szajnę przy pracy. To też opowieść o narodzinach Szajny-artysty.
Krakowska premiera książki odbędzie się 7 grudnia o 14.00 (sobota) w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Fragmenty książki „Szajna, Szajnisko” przeczyta Anna Polony a spotkanie z autorką książki Agnieszką Berlińską, krytykiem teatralnym prof. Dariuszem Kosińskim i fotografem Wojciechem Plewińskim poprowadzi Agnieszka Szydłowska (Trójka - Polskie Radio).
Podczas warszawskiej premiery w dniu 16 grudnia o 18.00 (poniedziałek) w STUDIO fragmenty przeczyta Bartosz Porczyk, a w spotkaniu prowadzonym przez Michała Pabiana udział wezmą: Agnieszka Berlińska, prof. Krystyna Duniec, kierowniczka Galerii Studio Dorota Jarecka. W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane fragmenty scenografii ze spektaklu „Replika” Józefa Szajny. Książka dostępna już w przedsprzedaży na www.teatrstudio.pl.
Do końca roku 2024 na afiszu STUDIO:
- kultowy tekst Tadeusza Różewicza „Stara kobieta wysiaduje” w nowej interpretacji w reżyserii i wykonaniu Ireny Jun. Spektakl o pamięci, przemijaniu i śmieciach - zarówno tych materialnych, jak i metaforycznych - które po sobie zostawiamy (14, 15, 21, 22 grudnia),
- spektakl „Wyspa Jadłonomia” w reżyserii Macieja Podstawnego, podczas którego widzowie stają się uczestnikami niezwykłej podróży przez smaki, zapachy i emocje (17, 18, 22, 29 grudnia),
- nowatorskie połączenie musicalu z filozofią zen „Serce ze szkła. Musical zen” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego. Przedstawienie o poszukiwaniu wewnętrznego spokoju w świecie pełnym chaosu i niepewności z gościnnym udziałem Marii Peszek i Jana Peszka (27, 28, 29 grudnia).
W grudniu spektakl „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie” w reżyserii Natalii Korczakowskiej na podstawie opowieści dokumentalnej Wojciecha Tochmana podważający nasze stereotypowe myślenie o osobach wyłączonych ze społeczeństwa zostanie pokazany na 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BOSKA KOMEDIA w ramach sekcji PURGATORIO, która prezentuje najciekawsze spektakle pozakonkursowe, bez których nie da się mówić o obrazie polskiego teatru ostatnich miesięcy (11 grudnia, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie).
Gościnnie w STUDIO:
- o osobach niedzietnych w świecie porozmawiamy podczas grudniowej premiery „Pisma" z udziałem ekspertów (9 grudnia),
- spektakl taneczny „Re | TURN (s)" to artystyczna próba uchwycenia zjawiska syndromu sztokholmskiego. Na scenie, wraz z tancerzami B'cause Dance Company, wystąpi muzyk Simone Donati, tworzący sound design na żywo (12 grudnia),
- premierowy koncert YANY promujący jej drugi solowy album „Daydreamer" to muzyczna opowieść o podróży przez różne stany kondycji ludzkiej - od ciemności pełnej strachu i niepokoju, po czystą radość życia (17 grudnia, barSTUDIO).
Już dziś możesz zaplanować kulturalne wieczory aż do końca czerwca 2025 roku! W świątecznej ofercie STUDIO znajdziesz vouchery w różnych wariantach: na pojedyncze spektakle, na dowolną kwotę, pakiety teatralne dla dwojga. Szczegóły oferty na www.teatrstudio.pl. Spraw, by nadchodzący rok był pełen artystycznych wrażeń!
***
„Mahagonny – Ein Songspiel. Afterparty” , reż. Krystian Lada
MAHAGONNY – EIN SONGSPIEL Kurt Weilla / Bertolt Brecht, Elisabeth Hauptmann
AFTERPARTY Kasia Głowicka / Bartosz „Fisz” Waglewski
Spektakl współfinansowany przez Kurt Weill Foundation for Music, Inc., New York, NY.
Wykonania „Mahagonny. Ein Songspiel” odbywają się za zgodą i z materiałów wydawnictwa Universal Edition A.G.
Wykonanie Afterparty odbywają z materiałów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Premiera spektaklu „Mahagonny – Ein Songspiel. Afterparty” w reż. Krystiana Lady i wydarzenia towarzyszące sfinansowane przez Unię Europejską NextGenertionEU w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
***
Dłubak x Zaradny: non finito
Partner wystawy: Fundacja Archeologia Fotografii
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawa
***
„SZAJNA, SZAJNISKO. Portret zakulisowy” Agnieszki Berlińskiej
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt został zrealizowany w ramach stypendium artystycznego m.st. Warszawy
Partner: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Patroni medialni: Trójka – Program 3 Polskiego Radia, Tygodnik Powszechny, e-teatr.pl, Miesięcznik Teatr, magazyn „Spotkania z Zabytkami”.