EN
30.05.2022, 09:37 Wersja do druku

Warszawa. Zagraniczne prezentacje już w czerwcu podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania

22 czerwca startuje XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca Zawirowania. Co roku impreza ta przyciągała miłośników tańca, którzy mieli okazję oglądać spektakle stworzone w różnych częściach świata.

fot. mat. organizatora

W ciągu ostatnich dwóch lat pandemia koronawirusa spowodowała spadek realizacji międzynarodowych inicjatyw – teraz, kiedy jest to znów możliwe, otwieramy nasz festiwal na współprace zagraniczne. 

Podczas XVIII edycji festiwalu w Warszawie zaprezentują się zarówno artyści, których publiczność tańca zna już doskonale, jak i nowe, jeszcze nie znane w Polsce zespoły. Czeski artysta, Ondřej Holba w spektaklu „AND WHO IS USELESS NOW?” ukaże połączenia jakie istnieją pomiędzy człowiekiem a nową technologią. Z kolei włoska grupa Art Garage w „Silence – Music of life” skupi się na połączeniu ruchu i muzyki oraz wzajemnego oddziaływania dźwięków i ludzkiego ciała. 

Warszawska publiczność zna już doskonale dwóch cenionych międzynarodowych artystów: Didiera Thérona oraz Daniela Abreu. Pierwszy z nich, wraz Compagnie Didier Théron zaprezentuje plenerowe widowisko, w ramach którego artyści, poruszając się w kolorowych kostiumach, wchodzić będą w integracje z miejską architekturą oraz publicznością. „La Desnudez” Daniela Abreu to natomiast poetycka opowieść, w której artyści odwołują się do takich tematów jak miłość czy śmierć. 

Podczas jednego z czerwcowych wieczorów warszawska publiczność będzie miała także możliwość obejrzenia trzech małych form, stworzonych przez twórców pochodzących z Korei Południowej. „Traveling” w choreografii Yu Ho Sik odwołuje się do podróży oraz nieustannego poszukiwania. Z kolei „There was no room for food” w choreografii Seo Jeong Bin to abstrakcyjna opowieść o granicach i przeobrażeniach ludzkiego ciała. Do Ji-won pokaże natomiast „Flint”, w którym odnosi się do upływu czasu. 

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w dniach 22–30 czerwca siedzibie Centrum Teatru i Tańca w Warszawie, przy ul. Giordana Bruna 9 (nieopodal Pól Mokotowskich), a także w Teatrze Studio (Pl. Defilad). Szczegółowe informacje o poszczególnych spektaklach już wkrótce. 

Festiwal jest współfinansowany przez m.st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizator: Fundacja Scena Współczesna, Teatr Tańca Zawirowania 

Współorganizator: Centrum Teatru i Tańca w Warszawie

Źródło:

Materiał nadesłany