Występ światowej sławy mezzosopranistki Joyce DiDonato, gwiazdy scen operowych USA i Europy, m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, zainauguruje 2 września br. 12. Festiwal Oper Barokowych Warszawskiej Opery Kameralnej (WOK) - poinformowano na stronie WOK.
„XII edycja Festiwalu zapowiada się imponująco. Zainauguruje go koncert amerykańskiej gwiazdy operowej sceny – Joyce DiDonato, z towarzyszeniem legendarnej orkiestry Il Pomo d'oro pod dyrekcją Edsona Scheida, z którą artystka wydała album +Eden+" - czytamy w informacji o wydarzeniu.
Przypomniano, że „album +Eden+ otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii +Best Classical Solo Vocal Album+. Joyce DiDonato wystąpi 2 września o godz. 19 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W Lutosławskiego.
„Od dawna artystka poświęca się tworzeniu i inicjowaniu projektów, które stanowią wyzwanie i pobudzają publiczność, wykraczając poza fizyczne ograniczenia sali koncertowej. +Eden+ to polifoniczna struktura łącząca muzykę, dramat i edukację, która stawia pytania o nasz indywidualny związek z Naturą" - napisano w zapowiedzi koncertu.
Jak wyjaśniono, „punktem kulminacyjnym festiwalu będzie 10 października premiera opery +Juliusz Cezar+ George'a Friedricha Haendla (dyr. Adam Banaszak, reż. Włodzimierz Nurkowski)".
Przypomniano, że „Festiwal potrwa od 2 września do 24 listopada, a wypełnią go spektakle operowe, koncerty oraz recitale". „Istotnym elementem będzie ukazanie oddziaływania muzyki baroku na kompozycje tworzone w czasach nam bliższych, w szczególności na muzykę XX wieku. Tym samym obok twórczości Georga Friedricha Haendla, Antonia Vivaldiego, Jeana-Philippe'a Rameau, Jana Sebastiana Bacha, Henry'ego Purcella i Claudia Monteverdiego zabrzmią dzieła Charlesa Ivesa, Gustava Mahlera i Aarona Coplanda" - czytamy w informacji.
„Łącznie w Festiwalu weźmie udział blisko dwustu artystów z kraju i zagranicy, a Warszawa jesienią stanie się niekwestionowaną światową stolicą muzyki barokowej" - napisano na stronie WOK.
Jak wyjaśniono, „Festiwal Oper Barokowych to cykliczne wydarzenie, które na przestrzeni lat stało się jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali na muzycznej mapie Polski". „Jego historia sięga roku 1993, a źródłem powstania były rosnąca popularność muzyki barokowej, liczne odkrycia i rekonstrukcje dawnego repertuaru wspomagane dogłębną wiedzą historyczną (wirtuozeria wykonawcza utrzymana w duchu epoki) zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej" - czytamy w informacji. „Warto w tym miejscu przypomnieć, że to właśnie w Warszawie w XVII wieku działała jedna z pierwszych stałych scen operowych w Europie, co pokazuje, jak głęboko sięgają korzenie obecności opery w Polsce" - dodano na stronie WOK.
Szczegółowy program 12. festiwalu dostępny jest na stronie: https://operakameralna.pl/project/xii-festiwal-oper-barokowych/.