EN
23.03.2023, 15:38 Wersja do druku

Warszawa. Za miesiąc premiera „Zesłania” w Ateneum

22 kwietnia na Scenie Głównej Teatru Ateneum odbędzie się premiera „Zesłania” w reż. Mikołaja Grabowskiego.

fot. proj. Mateusz Stajewski

Adaptacja XIX-wiecznych wspomnień z syberyjskiego zesłania pewnego polskiego szlachcica, Konstantego Wolickiego. Wolicki, trzy lata po stłumieniu Powstania Listopadowego, w konsekwencji kolejnego nieudanego zrywu niepodległościowego został przypadkowo wplątany w polityczne tryby carskiej Rosji.

Na Syberii spędził 7 lat, co obrazowo i z polotem opisał we „Wspomnieniach” wydanych w 1876 roku. Nie był typowym zesłańcem „cierpiącym katusze pod carskim butem”; jako muzykowi zlecono mu zorganizowanie orkiestry złożonej z więźniów. Groza w tych wspomnieniach miesza się z wisielczym humorem, zaś opisy Rosji i Rosjan z tamtych czasów zdumiewająco zdają się pasować do czasów dzisiejszych. Przez pryzmat wojny w Ukrainie niezwykłe świadectwo sprzed półtora stulecia nabiera szczególnej wagi.

Autorem adaptacji i reżyserem jest Mikołaj Grabowski, twórca osobnego, własnego stylu teatralnego. W spektaklu bierze udział szóstka aktorów Ateneum, na czele z nowo pozyskanym do zespołu znakomitym Łukaszem Lewandowskim.

Sztukę reżyseruje mistrz groteski teatralnej Mikołaj Grabowski- twórca osobnego, własnego stylu teatralnego. W spektaklu bierze udział szóstka aktorów Ateneum, z nowo pozyskanym do zespołu znakomitym Łukaszem Lewandowskim.

Premiera: 22 kwietnia, Scena Główna

Kolejne spektakle: 23, 25, 26, 27, 28, 29, 30 kwietnia

Źródło:

Materiał nadesłany