EN
29.11.2022, 13:32 Wersja do druku

Warszawa. Wręczono stypendia MKiDN dla studentów uczelni artystycznych

Inne aktualności

Dzięki stypendiom państwo polskie wspiera najbardziej utalentowanych i najpracowitszych adeptów sztuki – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński do uczestników ceremonii wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyplomy potwierdzające przyznanie stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas wtorkowej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie odebrało 73 studentów z 19 uczelni artystycznych.

"Uroczystość wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego najlepszym studentom polskich wyższych szkół artystycznych jest dla mnie zawsze szczególnie radosnym momentem. Dzięki stypendiom państwo polskie w wymierny sposób wspiera najbardziej utalentowanych i najpracowitszych adeptów sztuki, wynagradzając ich poświęcenie w zdobywaniu najwyższych umiejętności" - podkreślił Piotr Gliński w liście odczytanym przez dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego MKiDN Jarosława Wartaka.

Szef resortu kultury ocenił, że "poziom artystyczny, który Państwo prezentujecie, stawia Was pośród europejskiej i światowej czołówki w uprawianych przez Was dziedzinach sztuki”. „Wyrazem tego są także laury krajowych i międzynarodowych konkursów" - dodał. Podkreślił jednak, że "ministerialne stypendium ma moc pieczęci, którą w imieniu władz państwowych potwierdzamy Wasze wybitne osiągnięcia i upoważniamy Was do reprezentowania Polski, jako ambasadorów jej kultury".

Piotr Gliński przypomniał, że "w gronie stypendystów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego znajduje się wielu wybitnych twórców, budujących dziś tożsamość i przyszłość polskiej kultury". "Jestem przekonany, że Państwa wkład w jej rozwój będzie równie znaczący" - dodał. "Podejmujecie odpowiedzialność za ugruntowanie pozycji Polski, jako kraju szczycącego się wielowiekową spuścizną kulturalną. Przyznane Wam stypendia stanowią gwarancję, że podtrzymanie tych wspaniałych tradycji spoczywa w godnych rękach" - zaznaczył w liście szef MKiDN.

Piotr Gliński życzył stypendystom "satysfakcji z odniesionych i przyszłych sukcesów oraz wielu wybitnych dokonań na polu sztuki". "Jestem przekonany, że otrzymane dziś stypendia otworzą Państwu drogę do znakomitej artystycznej przyszłości" - podsumował.

Uroczystość wręczenia stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uświetnił występ kwartetu saksofonowego NEMESIS, śpiewaczki Roksany Korban oraz skrzypaczki Sary Dragan.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznaje stypendia studentom wykazującym się znaczącymi osiągnięciami naukowymi lub artystycznymi związanymi ze studiami. Laureaci stypendiów ministra to zwycięzcy międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, festiwali, przeglądów, mający dorobek koncertowy, wystawienniczy, biorący udział w konferencjach naukowych.

"W wyższych szkołach artystycznych nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to znaczy akademiach muzycznych, akademiach sztuk pięknych oraz uczelniach teatralno-filmowych kształci się ponad 15 tys. studentów, co stanowi niecały 1 proc. studiującej młodzieży" - przekazał resort kultury w przesłanym komunikacie.

MKiDN przekazało także, że przyznawanie stypendiów ma na celu nie tylko wyróżnienie wybitnych studentów. "Jego zamierzeniem jest również pomoc młodym artystom w realizacji projektów twórczych, w doskonaleniu warsztatu artystycznego np. w formie udziału w kursie, warsztatach, konkursach, w podejmowaniu działań służących wzbogaceniu polskiej kultury" - wyjaśniono. Stypendium wynosi obecnie 16 tys. zł.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne