EN

20.11.2020, 12:47 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera online "2020: Burza" w TR Warszawa

27 listopada na platformie TR Online odbędzie się premierowy pokaz online spektaklu "2020: Burza" w reżyserii Grzegorza Jarzyny według scenariusza Grzegorza Jarzyny i Weroniki Murek; opowieść na motywach “Burzy” Williama Shakespeare’a. 

mat. teatru

Premierowy pokaz online "2020: Burzy" transmitowany będzie na żywo za pośrednictwem platformy TR Online (online.trwarszawa.pl), prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio.

Wieczór w TR Warszawa rozpocznie się 27 listopada (piątek) o godzinie 18.45 specjalnym wprowadzeniem Rafała Maćkowiaka, aktora TR Warszawa, transmitowanym na żywo zza kulis TR Warszawa/ATM Studio. Spektakl rozpocznie się o godzinie 19.00. Tuż po jego zakończeniu, ok. 22.30 zaprosimy na rozmowę z twórcami i twórczyniami, którą poprowadzi na żywo ze sceny TR Warszawa Agnieszka Szydłowska.

Odbywający się 27 listopada br. pokaz "2020: Burzy" jest wydarzeniem specjalnym tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego. "2020: Burza" prezentowana jest w programie 24. Festiwalu Szekspirowskiego jako pokaz gościnny.

"2020: Burza" to opowieść wielu wariantów – opracowywanych za pomocą nieustannie uczącej się sztucznej inteligencji. Na sceniczną historię nakładane są różne możliwe wersje tego, co mogło się wydarzyć i tego co rzeczywiście się wydarzyło – w sposób imitujący pracę ludzkiej pamięci. Specjalnie zaprojektowany dla spektaklu program AI (Artificial Intelligence) będzie gromadził w czasie rzeczywistym informacje i opinie od realizatorek, realizatorów, twórców i twórczyń spektaklu oraz publiczności oglądającej premierowy streaming na platformie TR Online – poprzez udzielanie odpowiedzi na krótkie ankiety przed spektaklem. Na podstawie tych informacji system będzie podejmował decyzje o układzie wariantów scen, charakterze muzyki, oświetlenia i doskonalił swoje umiejętności. Tym samym – będzie rozwijał rzeczywistość spektaklu "2020: Burza".

Reżyserem i współautorem scenariusza jest Grzegorz Jarzyna. Współautorką scenariusza jest Weronika Murek. Scenografię stworzył Fabien Lédé, kostiumy i charakteryzację Anna Axer Fijałkowska, a muzykę skomponował Piotr Kurek. Za reżyserię wideo odpowiada Marek Kozakiewicz, za reżyserię światła Aleksandr Prowaliński; autorem choreografii jest Ivan Estegneev, a reżyserem dźwięku Piotr Domiński. Za sztuczną inteligencję odpowiada Paweł Wawrzyński, za animacje 3D - Kacper Shikeli, wizualizacje 2D - Oliwia Szanajca-Kossakowska, a za Skany 3D - 3DMaster i Krystian Parol. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy: Lech Łotocki (Alonso), Jacek Beler (Antonio), Justyna Wasilewska (Ariel), Sebastian Pawlak (Gonzalo), Natalia Kalita (Ferdynand), Tomasz Tyndyk (Kaliban), Mateusz Górski (Miranda), Agnieszka Podsiadlik (Prospero), Mateusz Więcławek (Sebastian), Monika Frajczyk (Stefano) oraz Sara Celler-Jezierska (Trinculo).

W programie towarzyszącym premierze “2020: Burzy” online polecamy obejrzenie filmu “iHuman” w reż. Tonje Hessen Schei, głośnego dokumentu z 2019 roku, stawiającego pytania o wpływ sztucznej inteligencji na współczesnego człowieka. Filmowy program przygotowany jest w ramach cyklu FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA, współorganizowanego przez TR Warszawa i Against Gravity. Film “iHuman” dostępny będzie na platformie TR Online w formule VOD (“wideo na żądanie”) 28 i 29 listopada br. do 23.59.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: online.trwarszawa.pl.

W grudniu w ramach programu TR Online odbędą się m.in. transmitowane pokazy “Cząstek kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó, spektaklu na podstawie scenariusza Katy Weber, napisanego na specjalne zamówienie TR Warszawa. Wielokrotnie nagradzana na festiwalach teatralna wersja "Cząstek kobiety" transmitowana będzie dwukrotnie, 18 i 19 grudnia br. prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio.

Jedną z pierwszych premier platformy Netflix w 2021 roku będzie filmowa wersja “Cząstek kobiety”, filmu na podstawie scenariusza Katy Weber w reżyserii Kornéla Mundruczó. Światowa premiera filmu odbyła się na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji; Vanessa Kirby otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu. Już od 7 stycznia 2021 r. filmowa wersja “Cząstek kobiety” dostępny będzie na platformie Netflix.

W sobotę i niedzielę na platformie TR Online o godzinie 19.45 rozpoczną się transmisje "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny, prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio.

PLATFORMA TR ONLINE

Na platformie wdrożonej dla TR Warszawa przez Insys Video Technologie transmitowane są najnowsze tytuły premierowe oraz najgłośniejsze spektakle z repertuaru TR Warszawa. Streamingowym przedstawieniom towarzyszą wprowadzenia live prosto ze scen przygotowane przez aktorki i aktorów TR Warszawa, a także spotkania z twórcami i twórczyniami spektakli, odbywające się na żywo z udziałem publiczności tuż po zakończeniu każdego spektaklu. W dostępie na online.trwarszawa.pl sukcesywnie dodawane będą rejestracje spektakli TR w dostępie VOD, w tym także kultowe spektakle archiwalne. Program dopełni różnorodna i bogata oferta warsztatów online i webinarów, umożliwiająca pogłębianie wiedzy i doświadczanie sztuki.

Bilety na transmisje spektakli dostępne są na stronie online.trwarszawa.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne