EN

28.09.2022, 12:52 Wersja do druku

Warszawa. Wkrótce premiera „Dekalogu” w Teatrze Narodowym

Wojciech Faruga po raz drugi inscenizuje w Teatrze Narodowym. W 2020 roku reżyser przygotował „Matkę Joannę od Aniołów” Iwaszkiewicza. Teraz sięga po „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza. Premiera 8 października na scenie przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego.

fot. Maciej Landsberg, projekt: Elipsy; Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

Dziesięć przykazań – drogowskaz i jednocześnie trudne życiowe zadanie. Na scenie przy Wierzbowej powstaje przedstawienie, które odwołuje się do fundamentu cywilizacji i do ikonicznego dzieła polskiego filmu. „Wydaje mi się, że rozważania: co jest dobre, a co jest złe, co trzeba, a czego nie wolno są teraz, kiedy ten świat po raz kolejny nam się wymknął, wyjątkowo ważne” – mówi Wojciech Faruga.

Twórcy postrzegają opowieść o dziesięciu przykazaniach także jako cykl historii o dzieciach i rodzicach. Wskazują niejednoznaczne i często kalekie relacje międzyludzkie. Mówią o tym, co nas kształtuje i o sensie i konsekwencjach danych przez Boga nakazów. „Dziesięć przykazań, jest tym, z czym Bóg zostawia ludzi, dając im wolną wolę i samodzielność. W tym sensie są one o człowieku, a nie o Bogu. I tak jak Kieślowski sprawdzał pewną aktualność przykazań w końcówce lat osiemdziesiątych, tak my sprawdzamy ich aktualność dzisiaj” – podkreśla reżyser. 

***

Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz

Dekalog

premiera: scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego, 8 października, godz. 19.30

Adaptację scenariuszy Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza przygotował Davit Gabunia, dramaturgię – Julia Holewińska. Reżyserem spektaklu jest Wojciech Faruga, autorką scenografii, kostiumów i światła – Katarzyna Borkowska, muzykę komponuje Bartosz Dziadosz, autorem choreografii jest Krystian Łysoń.

Występują: Małgorzata Kożuchowska, Sławomira Łozińska, Gabriela Muskała, Edyta Olszówka, Paweł Brzeszcz, Wiesław Cichy, Mateusz Kmiecik, Karol Pocheć, Adam Szczyszczaj oraz Córka (***).

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Kolejne zaplanowane przedstawienia:

9, 11, 12 października, godz. 19.30

15, 16, 17 listopada, godz. 19.30

2, 3, 4 grudnia, godz. 19.30

Źródło:

Materiał nadesłany