EN

21.06.2021, 09:57 Wersja do druku

Warszawa. Wicepremier Piotr Gliński złożył życzenia jubileuszowe muzykolog Teresie Chylińskiej

Inne aktualności

Pani imponujący dorobek stanowi trwały i nieoceniony wkład w rozwój polskiego dziedzictwa kulturowego - napisał w niedzielę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście z okazji jubileuszu 90-lecia muzykolog Teresy Chylińskiej.

"Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji urodzin, a także wyrazy szacunku oraz podziękowania za dotychczasową działalność naukową" - napisał wicepremier do zasłużonej muzykolog oraz badaczki życia i twórczości Karola Szymanowskiego.

"Całe swoje zawodowe życie związała Pani z badaniem twórczości oraz poszukiwaniem, w kraju i za granicą, materiałów źródłowych dotyczących jednego z najważniejszych polskich kompozytorów, Karola Szymanowskiego, poświęcając temu cały swój talent i niezmierzony wysiłek. Wszystko po to, aby przybliżyć światu Jego dzieło i niezwykłą postać" - czytamy w liście prof. Glińskiego. "Pani osiągnięcia są nie do przecenienia i nie będzie przesadą uznanie Pani za najwybitniejszą znawczynię dorobku tego znakomitego twórcy" - podkreślił szef resortu kultury.

Wicepremier przypomniał, że Teresa Chylińska "jako pierwsza dokonała niezwykłej rangi źródłowo-krytycznego opracowania całej spuścizny kompozytorskiej Karola Szymanowskiego, na którą składa się aż 26 tomów w wersji polskiej oraz 17 tomów w wersji niemiecko- angielskiej, jak również publikacji wielu znaczących monografii, artykułów naukowych, kompletnej korespondencji kompozytora czy też nagrań audycji słowno-muzycznych, tworzących niejako jego radiową biografię". "Na szczególne uznanie zasługuje Pani zaangażowanie w utworzenie Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem, w willi Atma" - dodał.

"Pani olbrzymich rozmiarów dorobek twórczy jest świadectwem niebywałej pasji i osobistego przywiązania, które wyrażają się w dogłębnym zrozumieniu wielkości i znaczenia muzyki kompozytora, pozwalając szerokiemu gronu odbiorców poznawać unikalne cechy Jego twórczości, jak również nieprzeciętny sposób myślenia i odczuwania" - ocenił szef resortu kultury.

"Potwierdzeniem wyjątkowych zasług dla polskiej kultury, a także autorytetu oraz uznania, jakim cieszy się Pani w międzynarodowym środowisku, są liczne nagrody i odznaczenia – wśród nich niech wspomnę uhonorowanie w 2006 r. Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w 2014 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz przyznanie w 2016 r. Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - czytamy w liście opublikowanym na stronie MKDNiS.

"Chyląc czoła przed znakomitymi dokonaniami, pragnę jeszcze raz podziękować za niebagatelny wkład w rozwój polskiej kultury, który z pewnością służyć będzie wielu pokoleniom badaczy i melomanów" - zaznaczył wicepremier.

"Życzę dużo zdrowia, radości z każdego nadchodzącego dnia oraz wszelkiej pomyślności i wielu artystycznych wzruszeń" - napisał w zakończeniu listu prof. Piotr Gliński.

Teresa Wanda Chylińska urodziła się 20 czerwca 1931 r. w Wojciechowicach. Jest polską muzykolog, badaczką twórczości Karola Szymanowskiego, autorką wielu książek o Szymanowskim i krytycznych edycji pism kompozytora. W latach 1954–89 pracowała w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. W latach 70. prowadziła wykłady z historii muzyki polskiej w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz z historii edytorstwa muzycznego na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich, a do roku 2005 członkiem honorowym ZKP. Od 1997 r. jest członkiem zarządu Fundacji im. Karola Szymanowskiego.

Za swoją wieloletnia działalność została uhonorowana wieloma krajowymi i międzynarodowymi nagrodami oraz odznaczeniami: 1982 – Nagroda Miasta Krakowa; 1984 – Nagroda im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku; 1989 – honorowe członkostwo Towarzystwa im. K. Szymanowskiego; 1996 – Nagroda Związku Kompozytorów Polskich; 1997 – Nagroda im. Karola Szymanowskiego; 2002 – Nagroda miesięcznika "Nowe Książki"; 2006 – Złoty Krzyż Zasługi; 2006 – Odznaka Prezydenta Miasta Krakowa "Honoris Gratia"; 2006 – Złoty Medal "Gloria Artis – Zasłużony Kulturze"; 2007 – Medal Muzeum Narodowego w Krakowie; 2007 – Nagroda Fundacji Kultury Polskiej w Krakowie; 2009 – Nagroda im. Jana Długosza; 2010 – Złota Polska Muza – Nagroda Stowarzyszenia Muzyki Polskiej; 2014 – Medal Uniwersytetu Jagiellońskiego "Plus ratio quam vis"; 2014 - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta); 2016 – Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

PAP