EN
19.11.2021, 18:44 Wersja do druku

Warszawa. W TRze "Nietoperz", "Męczennicy", "Bezpieczne miejsce" i warsztaty

"Nietoperz" / fot. Kuba Dąbrowski / mat. teatru

18, 19 i 20 listopada 2021 r. zapraszamy publiczność na spektakl "NIETOPERZ" w reżyserii Kornéla Mundruczó z udziałem Moniki Frajczyk, Romy Gąsiorowskiej, Rafała Maćkowiaka, Dawida Ogrodnika, Sebastiana Pawlaka, Agnieszki Podsiadlik, Justyna Wasilewska, Adama Woronowicza oraz dyrygentki, Aleksandry Troczyńskiej.

Pokazom spektaklu "NIETOPERZ" granym w listopadzie br. scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 towarzyszyć będzie kolejna odsłona warsztatów z cyklu POWRÓT DO TEATRU, POWRÓT DO SIEBIE. Tym razem spotkanie-warsztaty poświęcone będą tematyce eutanazji i granicom wolnego wyboru. Warsztaty poprowadzą Tomasz Teodorczuk i Agnieszka Wróblewska (tłumaczką na polski Język Migowy będzie Alicja Szurkiewicz).

Eutanazja to jeden z tematów, który od dawna wzbudza wiele kontrowersji i emocji oraz dzieli ludzi. Istnieje wiele rodzajów eutanazji, które zawężają lub rozszerzają zakres ludzkiej wolności w odniesieniu do decydowania o własnym życiu, jednak istotą problemu jest pytanie o granice wolnego wyboru w tej kwestii. Mamy nadzieję, że ten proces grupowy pozwoli pogłębić nasze rozumienie wszystkich stanowisk i doświadczeń dotyczących tej kwestii. Zapraszamy zarówno osoby, które są za, jak i te, które są przeciwko eutanazji.

Warsztaty odbędą się 20 listopada br. w TR Warszawa/Marszałkowska 8 w godzinach 12:00-14:00. Bilety w cenie 15 zł dostępne są tutaj.

POWRÓT DO TEATRU, POWRÓT DO SIEBIE
Nie da się ukryć, że pandemia mocno oddziałuje na sposób, w jaki prowadzimy i utrzymujemy relacje międzyludzkie. Wielu z nas deklaruje swą tęsknotę za żywym uczestnictwem w kulturze. Ale czy zastanawialiśmy się, jak to żywe uczestnictwo będzie teraz wyglądać? Czy brakuje nam tylko samych spektakli, koncertów, wydarzeń kulturalnych, czy też tego, co wytwarzało się w ich trakcie pomiędzy nami – uczestnikami i tego, co ewokowały one w naszej relacji z samymi sobą? Czy niczym greckie Dionizje także dziś teatr – w dobie pandemii – może stać się wydarzeniem „wyjętym z czasu”? Miejscem-momentem, w którym zatrzymujemy się na chwilę, by przyjrzeć się własnemu „ja” i dojrzeć to „ty”, które jest tak blisko nas, a którego przez ostatni rok nie mogliśmy dotknąć fizycznie, przez co oddalaliśmy się emocjonalnie? Jak odbudować poczucie wspólnotowości w świecie, który choć się zatrzymał, to pędzi nieubłaganie w swej wirtualnej wersji? 

W sezonie 2021/2022 TR Warszawa zaprasza do udziału w cyklu spotkań-warsztatów, podczas których wraz z artystami i artystkami, twórcami i twórczyniami oraz specjalistami i specjalistkami z różnych dziedzin podejmowane są tematy inspirowane spektaklami z repertuaru TR Warszawa. POWRÓT DO TEATRU, POWRÓT DO SIEBIE to spotkania, na których uczestnicy i uczestniczki poddają głębokiej refleksji i namysłowi sprawy związane z naszym ludzkim istnieniem. Tematy, które poruszone są na spotkaniach dotyczą zagadnień takich jak np. historia osobista a sztuka; ekologia a ja; granice wolności; świadomość ciała-świadomość ducha. Warsztaty zakładają aktywny, dobrowolny udział uczestniczek i uczestników. Cykl przeznaczony jest dla osób powyżej 16. roku życia. Warsztaty dostosowane są do osób z niepełnosprawnością ruchową, głuchych (tłumaczenie na Polski Język Migowy) oraz dla osób niewidomych.

Cykl spotkań-warsztatów rozpoczął się w czerwcu 2021 roku. Szczegółowe informacje dotyczące programu spotkani warsztatów dostępne są na stronie internetowej TR Warszawa.

W listopadzie zaprosimy naszą publiczność 25, 26, 27 i 28 listopada br. na pokazy spektaklu "MĘCZENNICY" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, które odbędą się na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. 26 listopada br. zaraz po spektaklu odbędzie się spotkanie twórców i twórczyń przedstawienia z publicznością, które poprowadzi Roman Pawłowski, kurator, pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa ds. programowych. 27 listopada br. o godzinie 15:00 zaprosimy do udziału w kolejnych warsztatach, tym razem z improwizacji teatralnej, podczas którego uczestnicy i uczestniczki spróbują oswoić temat śmierci korzystając z narzędzi, jakie daje improwizacja i komedia. Warsztaty poprowadzą aktorzy Mateusz Lewandowski i Weronika Nockowska.

30 listopada br. na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 w ramach pokazów gościnnych LINII NOWYCH TALENTÓW odbędzie się pokaz spektaklu "BEZPIECZNE MIEJSCE" w reżyserii Tomasza Fryzła, reżysera wyróżnionego w ramach nagrody Debiut TR 2021. Wyprodukowany przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie spektakl został nagrodzony na tegorocznym 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

“BEZPIECZNE MIEJSCE” w reżyserii Tomasza Fryzłato – jak podkreślają twórcy – spektakl katastroficzny. Opowieść o tych, którzy we wszystkim widzą koniec wszystkiego; którzy nieustannie odczuwają nadciągającą gdzieś z zewnątrz katastrofę. Bohaterowie opowiadają o schronieniu, jakie w obliczu niepokojów i lęków przed światem daje im ich własne – fizyczne i metaforyczne – wnętrze. To wnętrze to miejsce, w którym można przyjrzeć się sobie i swoim lękom; swojemu światu i swoim końcom świata. Wyprodukowany przez Teatr Łaźnię Nową w Krakowie spektakl współtworzą Piotr Froń (tekst i dramaturgia), Przemysław Fik (realizacja nagrania, montaż), Paweł Labe (zdjęcia), Michał Lazar (muzyka) oraz duet aktorski – Kinga Bobkowska i Adam Borysowicz. Szczegółowe informacje na temat spektaklu znajdują się tutaj.

Źródło:

Materiał nadesłany