EN

30.09.2022, 15:52 Wersja do druku

Warszawa. W październiku premiery dwóch „Romantyczności” w Teatrze Polskim

Przed nami dwa premierowe pokazy „Romantyczności” Adama Mickiewicza - 8 października w wykonaniu niezależnej białoruskiej grupy teatralnej „Kupałowcy”, a 22 października z zespołem Teatru Polskiego.

fot. mat. teatru

Niezależna białoruska grupa teatralna Купалаўцы powstała w roku 2020. Tworzą ją byli artyści Narodowego Teatru imienia Janki Kupały w Mińsku, najstarszego teatru dramatycznego na Białorusi. W 2020 roku teatr przygotowywał się do uroczystości obchodów stulecia, jednak 26 sierpnia większość zespołu odeszła z pracy na znak solidarności z narodem Białorusi, który wyszedł na ulice, by protestować przeciwko szerzącej się w kraju przemocy i bezprawiu. Niezależna grupa Kupałowców zostawiła swój dom, ale wierzy, że jeszcze tam wróci. A długą drogę do domu torują sobie twórczością.

Rezydencja letnia w Teatrze Polskim była dla białoruskiego zespołu, na co dzień rozproszonego po Europie, okazją do twórczego spotkania i pracy nad nowym przedstawieniem – białoruskojęzycznym spektaklem „Рамантыка / Romantyczność”, opartym na „Balladach i romansach” Adama Mickiewicza. Twórczość Mickiewicza – „poety Obojga Narodów” – w interpretacji Kupałowców wybrzmiewa z nową siłą i nabiera znaczeń, o których nie myślimy, zamknięci w powierzchownych, szkolnych interpretacjach ballad, romansów i bajek naszego narodowego wieszcza.

Mikołaj Pinigin o spektaklu:

Adam Mickiewicz, jak wiadomo, urodził się w Nowogródku, 130 kilometrów od Mińska, i mówił o sobie, że jest Litwinem. W wyniku prowadzonej na tych terenach polityki Cesarstwa Rosyjskiego i dziejowych zawirowań Żmudzini zaczęli nazywać się Litwinami, a Litwini - Białorusinami...

Cóż... Przyjmij, panie Adamie, swoje ballady w języku, w którym je niegdyś słyszałeś. Od nas, Białorusinów.

8 i 9 października: Niezależna białoruska grupa teatralna "Kupałowcy". Spektakl w języku białoruskim z polskimi napisami.

22, 23 października, 29, 30 listopada, 21, 22 grudnia: Zespół aktorski Teatru Polskiego.

Kup online

"Weekend Seniora z kulturą"

Zapraszamy Seniorów do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w najbliższy weekend 1-2 października.

W trakcie "Weekendu Seniora z kulturą" zapraszamy osoby 60+ do odwiedzenia Głównej Kasy Biletowej Teatru Polskiego, w której dostępne będą bilety na wybrane spektakle w wyjątkowej cenie 25 złotych.

Kasa Główna naszego Teatru znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 6. W soboty i niedziele otwarta jest w godz. 12.00-19.00.

Bilety w cenie 25 zł dostępne będą w tym czasie również ONLINE na naszej stronie teatrpolski.waw.pl.

Spektakle w ramach akcji "Weekend Seniora z kulturą":

- 9 października "Romantyczność"

- 22, 23 października "Marlena. Ostatni koncert"

- 29, 30 października "Savannah Bay"

- 17 listopada "Żołnierz królowej Madagaskaru"

- 4, 5, 6 listopada "Wujaszek Wania"

- 12, 13 listopada "Deprawator"

- 19, 20 listopada "Mąż i żona"

- 7, 8 grudnia "Żołnierz królowej Madagaskaru"

Źródło:

Materiał nadesłany