EN

4.11.2022, 08:44 Wersja do druku

Warszawa. Jutro premiera „Alicji w Krainie Snów” w Teatrze Ateneum

5 listopada na Scenie Głównej Teatru Ateneum premierę będzie miała „Alicja w Krainie Snów” - specjalnie napisana dla Ateneum sztuka dwojga autorów: dramatopisarki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i reżysera Wawrzyńca Kostrzewskiego, zainspirowanych słynną „Alicją w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. W roli Alicji - Katarzyna Ucherska. Kolejne spektakle 6, 8, 9, 10, 12 i 13 listopada. 

fot. M. Fryszer

Z dwuczęściowej powieści autorzy pozostawili główny wątek: przygody dziewczynki w wyimaginowanym świecie ludzi i zwierząt zaludniających fantazję nadwrażliwego dziecka. Akcję przenieśli do „nierzeczywistej rzeczywistości” współczesnej szkoły, której uczennica (w naszym spektaklu – nastoletnia) czuje się po trosze więźniem, marzącym o ucieczce w świat nieznanej jeszcze dorosłości. Nim to nastąpi, trzeba się rozliczyć z niepokojącym, cudownym, ale i pełnym lęków dzieciństwem. 

Spektakl dla nastolatków, ich rodziców i wychowawców, którzy stęsknili się za Alicją, jest zaproszeniem do wspólnej podróży po podziemnym świecie Białego Królika, Kota z Cheshire, Kapelusznika, Myszy, Gąsienicy, Króla, Królowej i Księżnej. 

- Alicja to jest metafizyczny horror, thriller psychologiczny; bajka, która w ogóle nie jest bajką. Niesamowita opowieść nie tyle o dojrzewaniu, ale o przejściu ze świata dzieciństwa do świata dorosłości. Nadrzędnym celem dla nas, twórców tego spektaklu, było wyjście naprzeciw potrzebom młodych ludzi, zderzenie się z ich problemami, z ich psychologią. Alicja będzie spektaklem nowoczesnym, multimedialnym, odwołującym się do ich rzeczywistości dzisiaj - mówi Wawrzyniec Kostrzewski, reżyser i współautor sztuki. 

W obsadzie: Katarzyna Ucherska, Olga Sarzyńska, Emilia Komarnicka-Klynstra, Maria Ciunelis, Dorota Nowakowska, Wojciech Brzeziński, Bartłomiej Nowosielski, Dariusz Wnuk i Przemysław Bluszcz

Szczegóły i bilety na teatrateneum.pl

Źródło:

Materiał nadesłany