W dniach 20-21 listopada w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk odbędzie się konferencja naukowa „Teatr żydowski w Polsce: Stan badań i nowe perspektywy”, organizowana w stulecie śmierci Estery Racheli Kamińskiej.
Organizatorzy: Zakład Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Studiów Jidyszystycznych, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.
W 2025 roku przypada nie tylko setna rocznica śmierci Estery Racheli Kamińskiej – nazywanej matką teatru żydowskiego – ale także szereg innych symbolicznych jubileuszy, istotnych z perspektywy historii i badań nad teatrem żydowskim. W 1905 roku w Królestwie Polskim zalegalizowano działalność teatralną oraz prasową w języku jidysz. W 1950 roku powstał Państwowy Teatr Żydowski, od 1955 z siedzibą w Warszawie. W tym roku mija także czterdzieści pięć lat od śmierci jego twórczyni i dyrektorki – Idy Kamińskiej.
Te okrągłe rocznice są nie tyle powodem, ile kontekstem dla podjęcia próby zmapowania dzisiejszych badań nad teatrem żydowskim, zapoznania się z nowymi ustaleniami, odkryciami, źródłami i narracjami, a także dla zastanowienia się, co jeszcze jest do zrobienia i jakie są perspektywy badań nad dalszą i bliższą historią teatru żydowskiego.
Badania te w Polsce prowadzone są od lat, a ich pierwszym doniosłym efektem była publikacja specjalnego zeszytu „Pamiętnika Teatralnego” (z. 1-4/1992) oraz międzynarodowa konferencja „Teatr żydowski w Polsce” w 1993 roku. Od tamtego czasu wiele się jednak wydarzyło, ukazały się ważne książki, biografie, opracowania, edycje dramatów, zwiększył się dostęp do archiwów i materiałów w jidysz i po polsku, ale przede wszystkim pojawiło się nowe pokolenie badaczek i badaczy. Ich głos będzie decydujący o przyszłości badań nad teatrem żydowskim, liczymy więc szczególnie na obecność osób, które dopiero niedawno rozpoczęły pracę naukową.
Serdecznie zapraszamy do zgłaszania wystąpień konferencyjnych
Prosimy o nadesłanie tematu referatu wraz z abstraktem (do 350 słów) oraz krótkim biogramem (do 100 słów) na adres [email protected] do 31 maja 2025 roku.
Informację w sprawie przyjęcia wystąpienia do programu konferencji otrzymają Państwo do 20 czerwca 2025. Organizatorki nie przewidują opłaty konferencyjnej.
dr Marta Bryś
Dorota Buchwald
dr Agata Dąbrowska
dr hab. Joanna Degler, prof. UWr
dr hab. Joanna Krakowska, prof. IS PAN