EN

13.12.2021, 13:51 Wersja do druku

Warszawa. Twórcy i twórczynie spektakli "Klub", "ONKO", "Serce" z nagrodami 14. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia

Dwie produkcje TR Warszawa i jedna koprodukcja TR Warszawa zostały nagrodzone na 14. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym BOSKA KOMEDIA, który zakończył się wczoraj w Krakowie.

fot. mat. teatru

Wśród laureatek i laureatów festiwalowych konkursów znaleźli się m.in. aktor TR Warszawa, Sebastian Pawlak, współtwórca spektaklu “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (sekcja INFERNO) i Wiktor Bagiński, reżyser spektaklu “SERCE” (sekcja PARDISO) oraz Julia Biesiada, Julia Borkowska, Maria Kozłowska, Katarzyna Lis, Adrianna Malecka, Magdalena Sildatk, Bernadetta Statkiewicz, Monika Szufladowicz, Helena Urbańskiej i Emilia Walus,  twórczynie spektaklu “KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej (produkcji Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wyprodukowanej w koprodukcji z TR Warszawa), które w ramach sekcji konkursowej PARDISO otrzymały aż dwie nagrody.

W sekcji INFERNO (w konkursie spektakli polskich wyprodukowanych w sezonie 2020/21 ocenianych przez międzynarodowe jury w składzie: Marina Davidowa, Katerina Evangelatos, Oana Cristea Grigorescu, Rolf C. Hemke, Haris Paśović):

Sebastian Pawlak otrzymał nagrodę aktorską dla najlepszego performeratekstu post-dramatycznego: za rolę w "ONKO", produkcji TR Warszawa w reżyserii Weroniki Szczawińskiej 

Za pełną wrażliwości interpretację zmagania się z chorobą nowotworową. Artysta sceniczny porusza się między dramatyzmem i absurdem, nie tracąc niczego z głębokiego zrozumienia kobiecej psyche.

W sekcji PARADISO (w konkursie dla młodych reżyserek i reżyserów oraz studentek i studentów wydziałów aktorskich szkół teatralnych, ocenianych przez międzynarodowe jury w składzie: Carlos Aladro, Geoliane Arab, Peter Carp, Kristina Savickiene)

Wiktor Bagiński otrzymał nagrodę dla reżysera "SERCA", produkcji TR Warszawa

Za reżyserską umiejętność podejścia do spraw trudnych w sposób delikatny i żywy, a także za umiejętność uwolnienia pełnej siły przekazu aktorów.

Julia Biesiada, Julia Borkowska, Maria Kozłowska, Katarzyna Lis, Adrianna Malecka, Magdalena Sildatk, Bernadetta Statkiewicz, Monika Szufladowicz, Helena Urbańskiej i Emilia Walus otrzymały dwie nagrody dla zespołu aktorskiego spektaklu "KLUB” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, produkcji Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie zrealizowanej w koprodukcji TR Warszawa.

Pierwsza z nagród przyznana została w uznaniu podjętego przez zespół trudnego wyzwania, jakim jest przedstawienie sytuacji kobiet we współczesnym świecie artystycznym. Druga z nagród została przyznana za przekazanie ważnego artystyczno-politycznego manifestu, doskonałego tak pod względem formy, jak i treści. Przedstawienie kładzie nacisk na siłę zespołu przy jednoczesnym zachowaniu indywidualności każdej z aktorek.

Spektakl "SERCE" będzie można zobaczyć na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 już 14, 15 i 16 stycznia 2022 roku o godzinie 19:00. W kolejnych miesiącach zaprosimy na pokazy pozostałych nagrodzonych przedstawień.

Źródło:

Materiał nadesłany