EN

29.07.2024, 08:43 Wersja do druku

Warszawa. Trzydniowe święto tańca „Przeżyj, Zobacz, Zatańcz!” w Teatrze Druga Strefa

Teatr Druga Strefa w Warszawie organizuje trzydniowe święto tańca pod hasłem „Przeżyj, Zobacz, Zatańcz!”. Od 2 do 4 sierpnia prezentowane będą spektakle, performanse i taneczne widowiska, które poruszą serca – poinformował PAP dyrektor Teatru Druga Strefa Sylwester Biraga.

fot. mat. organizatora

Przegląd rozpocznie 2 sierpnia o godz. 19 na scenie Teatru Druga Strefa prezentacja "Une Petite Hystérie" w wykonaniu Anna Paszek. "To trzyczęściowy performans o histerii - zjawisku medycznym, społecznym i kulturowym, które na dobre zniknęło z rejestru chorób psychicznych dopiero pod koniec XX wieku" - czytamy w przesłanej informacji.

"Spektakl przywołuje postaci trzech kobiet, w tym jednej z najbardziej znanych buntowniczek i histeryczek Idy Bauer (pseudonim Dora). To u niej Zygmunt Freud zdiagnozował w 1900 r. tzw. małą histerię i bezskutecznie leczył przez siedem tygodni" - napisano.

Przypomniano, że Anna Paszek to urodzona w 1983 r. przedstawicielka live art, performerka, absolwentka MA Live Art na QMUL w Londynie. "Uczestniczka licznych międzynarodowych warsztatów i festiwali, z wykształcenia lingwistka i adwokatka. Entuzjastka nowych technologii. W ramach praktyki artystycznej zajmuje się zagadnieniami wspólnotowości, sprawiedliwości, systemów władzy i kontroli, w szczególności, w jaki sposób oddziałują one na grupy słabsze" - napisano w informacji o artystce.

Zaznaczono, że "w pracy z ciałem wykorzystuje przede wszystkim tekst, głos i storytelling".

Performans adresowany jest do widzów powyżej 15. roku życia.

3 sierpnia o godz. 19 w Teatrze Druga Strefa pokazany zostanie spektakl "Unearthing". "Zainspirowani ciemnością, łączącymi się i eksplodującymi ciałami podczas wystawy Dancing in Darkness Sibylle Rupert, Maja Mirek i Borys Jaźnicki zajmują się przesuwaniem i transformacją granic między jednostkami a gatunkami. Czerpią ze starożytnych mitów, w których ludzie są ścigani i zamieniani w zwierzęta" - czytamy w opisie przedstawienia.

Jak wyjaśniono, spektakl powstał w ramach współpracy między działem tanecznym Stadttheater Giessen i Kunsthalle Giessen. Jego premiera odbyła się 21 listopada 2023 r. w Kunsthalle Giessen

"Maja Mirek to dziennikarka, napędzana pragnieniem uzdrowienia świata. Po uzyskaniu stopnia magistra z mediów interaktywnych, Maja zmieniła swoje życie poprzez taniec. W 2020 r. ukończyła studia taneczne na Królewskim Konserwatorium w Antwerpii i w Anton Bruckner Privatuniversität Linz, tańcząc jednocześnie dla Editt Braun Company w Salzburgu i innych zespołów tanecznych w Europie" - napisano o artystce.

Wyjaśniono, że "od 2021 r. pracuje w Stadttheather Giessen pod artystycznym kierownictwem Constantina Hochkeppela". "Działa w różnych obszarach jako choreograf, tancerka, pedagożka, fotografka oraz menedżerka baru jazzowego z muzyką na żywo" - dodano.

Borys Jaźnicki to aktor, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. "Przez kilka lat pracował jako freelancer w warszawskich teatrach, m.in. współpracując z Andriejem Konczałowskim, Mariuszem Trelińskim i Anną Augustynowicz. Od 2012 r. regularnie współpracuje z zespołem Marty Górnickiej Chór Kobiet przy takich projektach, jak REQUIEMACHINE (2013), Konstytucja na Chór Polaków (2015) i Hymn do Miłości (2017)" - napisano.

Podkreślono, że "w 2016 r. ukończył studia z tańca współczesnego i od tego czasu opracował trening łączący teatr, taniec, teatr fizyczny oraz sztuki wizualne i performatywne". "Od sezonu 2022/23 jest częścią zespołu tanecznego w Stadttheater Giessen" - wyjaśniono w przesłanej informacji

Spektakl adresowany jest do widzów powyżej 15. roku życia.

W Parku Morskie Oko 4 sierpnia o godz. 19 Kamil Wawrzuta zaprezentuje "Taniec w Parku". "Dajcie się porwać do tańca artyście Kamilowi Wawrzucie w otoczeniu piękna Parku Morskie Oko. Spektakl Taniec w Parku to nie tylko przedstawienie, ale doświadczenie, które porwie zmysły i zaprosi do chwili zatrzymania" - czytamy w zapowiedzi.

Jak zaznaczono, "poprzez ruch i sztukę tańca, artysta uwrażliwia odbiorców na odczuwanie przestrzeni, jej architektury i natury". "Taniec staje się nie tylko sztuką, ale i sposobem na wyrażenie siebie, na nawiązanie relacji z otoczeniem i na odkrywanie piękna tkwiącego w prostocie" - dodano.

"Taniec w Parku to spektakl dla wszystkich, którzy pragną wyjść poza schematy, doświadczyć czegoś wyjątkowego, zanurzyć się w pięknie natury i odkryć nowe pokłady wrażliwości. To zaproszenie do wspólnego tworzenia, do chwili zatrzymania się i do odnalezienia harmonii z samym sobą i otaczającym światem" - napisano w informacji o przedstawieniu

Choreografia i wykonanie Kamil Wawrzuta.

Spektakl adresowany jest do widzów powyżej 12. roku życia. Wstęp na przedstawienie na podstawie bezpłatnych biletów.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne