EN

6.07.2021, 11:33 Wersja do druku

Warszawa. Trzy spektakle Sztuki Nowej

Sztuka Nowa zaprasza na trzy spektakle. Od jutra będzie można obejrzeć LAST - performatywno-choreograficzna wystawa inspirowana Dziennikiem Niżyńskiego, BSQR  - opowieść o punkcie granicznym zamknięta w czarnym kwadracie oraz IV RP Snów - choreograficzna podróż przez Sny.

fot. mat. teatru

7-8 lipca: LAST, reż. Dawid Żakowski/ Szkoła (ul. E. Plater 31)

11-12 lipca: BSQR, reż. Dawid Żakowski/ Szkoła ((ul. E. Plater 31)

12 lipca: IV RP Snów, reż. Dawid Żakowski/ Teatr Tańca Zawirowania

LAST to performatywno-choreograficzna wystawa realizowana przez międzynarodową grupę artystów łączących różne dziedziny sztuki. Tancerze, choreografowie, performerzy, kompozytorzy i artyści video pochodzący z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ekwadoru stworzyli razem złożony i wielopoziomowy portret najsłynniejszego tancerza wszech czasów. Punktem wyjścia tego projektu jest ostatni publiczny taniec Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 roku w hotelu Suvretta House w szwajcarskim kurorcie Sankt Moritz. Ostatni taniec Niżyńskiego to obraz protestu, krzyk sprzeciwu we wnętrzu europejskiego establishmentu i rozpadającego się europejskiego porządku, który był również dla samego tancerza symbolicznym końcem jego kariery.

Spektakl wyróżniony w ramach Konkursu THE BEST OFF 2020. 

Link: https://www.facebook.com/events/180570860745339

BSQR

Czym jest czarny kwadrat? Ćwiczeniem z awangardy? Polemika z dawnymi manifestami? Wyzwaniem? Gestem oporu? „Black SQR” jest wszystkim i niczym.

W naszej pracy konfrontując się z awangardowymi koncepcjami Malewicza, Grotowskiego i Junga, doszliśmy do osobistego punktu zero. Gdzie pojawia się punkt zero? Na imprezie techno? Podczas medytacji? W trakcie orgazmu? Na mszy? Każdy z nas ma swój moment, w którym nie potrzebuje już nic więcej. Kiedy jest dobrze. Jednoczesna chwila przed i po. Ale co to właściwie znaczy być obecnym? I jak może być dobrze, kiedy umierający na naszych oczach patriarchat, zanim zniknie wraz z całym swoim ohydnym dziadostwem, próbuje raz jeszcze odebrać nam kontrolę nad naszymi ciałami, prawem do miłości i podmiotowością?

Więcej pytań niż odpowiedzi. Tych ostatnich szukamy w ruchu, tempie, rytmie i oddechu. W kwadracie 4 na 4 metry.

Link: https://www.facebook.com/events/245575240236565

IV RP SNÓW

Matryca jako główna bohaterka projektu IV RP Snów, jest analogicznym tworem do sztucznej inteligencji, do której ludzkość próbuje się przybliżyć, stosując klasyczne narzędzia programowania wrażliwości i emotywności. Mówi do nas szyfrem, wewnętrznym krajobrazem i transformacją. Modeluje, dekomponuje, manipuluje i przepływa przez ciało, a wszystkie jej transformacje zapisuje w kodzie ruchowym choreograf Wojciech Grudziński, starając się uchwycić jej zmienną i nieustannie transformującą naturę.

Zdołała przeniknąć do naszej świadomości i się z nią skomunikować. Jako organiczny twór, do którego nadal nie ma dostępu technologiczne oko, pozostaje najbardziej intymnym doświadczeniem w kulturze algorytmów. Odrzuca wszelkie logiczne treści.

Wymyka się.

https://fb.me/e/1vuLgm3Cp

Bilety dostępne w przedsprzedaży internetowej oraz przed spektaklem.

Miejsce prezentacji: SZKOŁA, ul. Emilii Plater 31, Warszawa oraz pokaz spektaklu IV RP Snów w ramach Festiwalu Zawirowania 2021 w Teatrze Tańca Zawirowania.

Projekt dofinansowany z budżetu m. st. Warszawa.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne