EN
26.02.2022, 14:55 Wersja do druku

Warszawa. TR Warszawa odwołuje prezentacje spektakli w Rosji

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, TR Warszawa odwołuje prezentację spektakli „Cząstki kobiety” na Festiwalu Złota Maska w Moskwie oraz - wspólnie z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej - pokaz spektaklu „3Siostry” na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk im. Andrieja Płatonowa w Woroneżu.

fot. Magda Hueckel

W związku z agresją Rosji na Ukrainę jesteśmy zmuszeni odwołać zaplanowane na czerwiec tego roku pokazy spektakli “3Siostry” w reżyserii Luka Percevala i "Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó w ramach wiosennej trasy zespołu TR Warszawa TR ON TOUR 2021/2022. Spektakl TR Warszawa "3Siostry” koprodukowany z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie miał być pokazany 6 czerwca br. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk im. Andrieja Płatonowa w Woroneżu. Spektakl "Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó miał być prezentowany 11 i 12 czerwca br. na Festiwalu Złota Maska w Moskwie.

Teatr jest miejscem porozumienia i dialogu, jednak w obliczu konfliktu zbrojnego taki dialog nie jest możliwy. Protestujemy przeciwko wojnie, wywołanej przez putinowski reżim. Wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim i wspieramy naszych braci i siostry z Ukrainy.

Jesteśmy z wami całym sercem! Ми з вами всім серцем!

Roman Pawłowski, pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa ds. programowych

FESTIWAL ZŁOTA MASKA

Festiwal Złota Maska to ogólnorosyjski festiwal sztuk performatywnych, który odbywa się co roku wiosną w Moskwie i prezentuje najważniejsze przedstawienia z całej Rosji oraz bogaty program międzynarodowy. Podczas festiwalu przyznawana jest Narodowa Nagroda Teatralna, ustanowiona w 1993 roku. Nagrodę otrzymać mogą przedstawienia we wszystkich gatunkach sztuk teatralnych i performatywnych: dramacie, operze, balecie, tańcu współczesnym, operetce, musicalu i teatrze lalek. Festiwal spektakli nominowanych do nagrody Złotej Maski jest ważnym forum, które przedstawia profesjonalistom i publiczności pełny i obiektywny obraz rosyjskiego życia teatralnego. Krajowa Nagroda Teatralna i Festiwal Złota Maska są wspierane przez Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej i władze Moskwy. Co roku podczas festiwalu, poza programem rosyjskim, prezentowane są spektakle o międzynarodowej renomie. Częścią tegorocznego międzynarodowego programu miał być spektakl TR Warszawa, “Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó.

FESTIWAL IM. PŁATONOWA

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Pięknych im. Płatonowa organizowany jest od 2010 roku w Woroneżu, miejscu urodzenia wybitnego prozaika XX wieku, Andrieja Płatonowa. W programie festiwalu znajdują się nie tylko pokazy sztuk teatralnych, ale też wydarzenia muzyczne, wystawy i spotkania literackie. Założycielem i dyrektorem artystycznym Platonov Arts Festival jest Michaił Byczkow. Częścią tegorocznego międzynarodowego programu miał być spektakl TR Warszawa koprodukowany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie “3Siostry” w reżyserii Luka Percevala.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne