EN

1.12.2022, 18:12 Wersja do druku

Warszawa. Teatralny grudzień w Domu Kultury Śródmieście

fot. mat. teatru

Teatralne wydarzenia w grudniowym programie Domu Kultury Śródmieście:

10.12.2022 | Sobota, 19.00, SCENA NA SMOLNEJ 9
Teatr Scena Główna Handlowa, „Białe noce”

reż. i scenogr. Jerzy Łazewski
asystent reżysera: Maja Kaczyńska
muz. Przemysław Bawół
kostiumy: Agnieszka Jelonkiewicz
produkcja: Paulina Burgiel
wyst.: Marta Zajder, Dymitr Hryciuk, Katarzyna Duk, Przemysław Bawół, Kaja Maciejewska, Paweł Pawlak, Agnieszka Mroczkowska, Mateusz Zagórski, Kornela Bagińska, Tadeusz Furykiewicz

bilety: 10 zł

„Białe noce” to spektakl na motywach kultowego opowiadania Fiodora Dostojewskiego, przedstawiający historię ponadczasową. Studium charakterów dwojga młodych ludzi, spotykających się przez cztery noce na petersburskich bulwarach, stanowi zaskakująco trafne odbicie współczesności. Na pierwszy rzut oka wydaje się stereotypową historią miłosną, jednak daleko jej do banału, a z każdą minutą ujawnia coraz więcej detali i zawiłości historii obojga bohaterów.

11.12.2022 | Niedziela, 11.00, SCENA NA SMOLNEJ 9, PORANEK FAMILIJNY
Teatr Wszelki, „Kreska i Kropka”

scenariusz i reżyseria: Katarzyna Taracińska-Badura,
opracowanie muz.: Anna i Krzysztof Paliński,
wyst.: Katarzyna Taracińska-Badura i Marta Zgutczyńska

Spektakl dla dzieci od lat 3
bilety: 20 zł

Spektakl opowiada o perypetiach miłych sąsiadek – Kropki i Kreski. Różni je niemal wszystko: wygląd, charakter, upodobania, ale mimo to, bardzo się przyjaźnią.
Wierszowana sztuka, napisana w komediowym tonie, zawiera zabawne dialogi i komizm sytuacyjny. Pomimo żartobliwego stylu spektakl opowiada o ważnych sprawach, takich jak: przyjaźń, lojalność, wiara w siebie, akceptacja i otwartość na drugiego człowieka. Pokazuje, jak rozwiązywać problemy, nie poddawać się i optymistycznie patrzeć na życie. Świat Kropki i Kreski jest pełen barw, pozytywnej energii i muzyki. Spektakl zawiera elementy interaktywne.
Na scenie zobaczyć możemy znakomite aktorki znane między innymi z serialu „Rodzinny interes” czy „Klan”: Martę Zgutczyńską i Katarzynę Taracińską- Badurę.

11.12.2022 | Niedziela, 17.00, SCENA NA SMOLNEJ 9, „ADHD i inne cudowne zjawiska – wykład nieprzewidywalny”

scen. i reż. Joanna Szczepkowska
muz. i opracowanie muzyczne: Piotr Olszewski
wyst.: Joanna Szczepkowska i Hanna Konarowska

bilety: 30 zł

„ADHD i inne cudowne zjawiska – wykład nieprzewidywalny” to artystyczne spojrzenie na tzw. deficyt uwagi. Joanna Szczepkowska oprócz aktorstwa i literatury zajmuje się problem ADHD u dorosłych. To zjawisko jednocześnie zabawne, dramatyczne, inspirujące i destrukcyjne, a przede wszystkim malownicze, dlatego scena jest dobrym miejscem na próbę zrozumienia tego zespołu. Jak sama mówi: „chciałam uświadomić ludziom, że istnieje zjawisko, które daje klucz do zrozumienia wielu mechanizmów naszych zachowań. To tym istotniejsze, że lekarze nadal są na ogół sceptyczni wobec ADHD osób dorosłych. Dlatego bardzo zależało mi na wiarygodności tego tekstu. W jednej recenzji ze spektaklu znalazłam określenie, że to improwizacja, happening. Nic bardziej błędnego – tekst jest na scenie mówiony, co do litery, a stworzenie wrażenia improwizacji jest wyzwaniem artystycznym spektaklu”.

Źródło:

Materiał nadesłany