EN
10.02.2021, 11:39 Wersja do druku

Warszawa. Teatr Scena 96 będzie grać na żywo „Czerwonego Kapturka”

Warszawski Teatr Scena 96 otwiera się w lutym! Już w najbliższy weekend pierwsze prezentacje na żywo premierowego spektaklu pt. „Czerwony Kapturek”. Gramy w każdy weekend do końca lutego i oby jak najdłużej! - poinformowali PAP członkowie teatru.

fot. mat. teatru

- Jest to nasz nowy spektakl w starych dekoracjach. "Czerwonego Kapturka" graliśmy w tej scenografii ponad dwadzieścia lat temu. Wystawiliśmy tę historię tradycyjnie, z zachowaniem rytmiki i reguł wiersza Jana Brzechwy - powiedział PAP aktor Dariusz Jarosiński.

Jak wyjaśnił, "przez 20 lat wiele się dookoła nas pozmieniało". - Jako że jesteśmy teatrem innowacyjnym i otwartym na eksperymentowanie - postanowiliśmy odczytać tę historię na nowo jako polemikę z klasycznymi ujęciami. Wertując źródła odkryliśmy, że po raz pierwszy postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w literaturze pod koniec XVI w., a po raz pierwszy drukiem wydał ją Charles Perrault w 1697 r. - mówił Jarosiński.

- Ta historia znana jest przede wszystkim w klasycznej wersji braci Grimm, a także w rymowanej - Jana Brzechwy - powiedział. - Postać Czerwonego Kapturka pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci i jest powszechnie znana na całym chyba świecie. Również i my postanowiliśmy dołożyć kamyczek do tego ogródka - wyjaśnił aktor.

Zaznaczył, że aktorzy Teatru Scena 96 "zapraszają na familijny spektakl lalkowy, który będzie zupełnie nowym, polemicznym spojrzeniem na popularną opowieść". - Zachowaliśmy bohaterów tej opowieści, ale nadaliśmy im odmienny charakter i inaczej umiejscowiliśmy ich w tej historii - wyjaśnił.

- Będzie i poważnie i zabawnie, a na pewno zupełnie inaczej. Jak zwykle mamy coś do powiedzenia dzieciom, dorosłym i bardzo dorosłym - zapowiedział Jarosiński.

Scenariusz - zespół. Scenografię zaprojektował Jan Zieliński. Muzykę skomponował Marek Żurawski. Występują: Małgorzata Wolańska, Maciej Dużyński i Dariusz Jarosiński.

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej scena96.pl.

Prapremiera "Czerwonego Kapturka" - 13 lutego o godz. 11 w siedzibie zespołu w Pałacu Szustra (ul. Morskie Oko 2). kolejne przedstawienia - 13 lutego o godz. 17, 14 lutego o godz. 15 oraz 20-21 i 27-28 lutego br.

Jak zaznaczono, "spektakle odbywać się będą zgodnie z wytycznymi w zakresie zdrowia publicznego zalecanymi przez MKiDN".

Bilety na spektakle dostępne na stronie: ewejciowki.pl.

Teatr Scena 96 działa w strukturach Stowarzyszenia Scena 96. Od 2018 r. prowadzi stałą scenę repertuarową w Pałacu Szustra przy ul. Morskie Oko 2 na warszawskim Mokotowie. W swoim repertuarze ma m.in. takie spektakle, jak: "Legenda sp. z o.o.", "Księga raju", "U rodziny Wigilia", "Cmok.Smok" i "Czarny łabędź". Przedstawienia te prezentowano m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Wertep" na Podlasiu, na "Karawanie. Wędrującym Festiwalu Sztuki i Animacji" na Mazowszu oraz na Festiwalu Teatralnym "InQbator" w Ostrołęce.

Stowarzyszenie Scena 96 grupuje artystów, animatorów i menedżerów kultury, od 1996 r. prowadzi działalność polegającą na organizowaniu wydarzeń teatralnych: spektakle teatralne i taneczne, festiwale, własne zespoły teatralne i taneczne, warsztaty i przedsięwzięcia edukacyjne o charakterze artystycznym. Głównym przedsięwzięciem Stowarzyszenia jest Międzynarodowy Festiwal "Sztuka Ulicy".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne