EN

11.09.2024, 10:43 Wersja do druku

Warszawa. Sztuka Nowa z rozmachem rozpoczyna nowy sezon teatralny

Dwie premiery do końca roku i pokazy repertuarowe z oferty przedstawień Sztuki Nowej – oto, czego w najbliższych miesiącach mogą się spodziewać odbiorcy teatru performatywnego z Warszawy. 

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

18 i 19 września o godzinie 19.00, w partnerskiej siedzibie Sztuki Nowej – w Mazowieckim Instytucie Kultury, odbędą się pokazy spektakli Black SQR i Jesteśmy wspaniali w reż. Dawida Żakowskiego. 

Sztuka Nowa vs. Malewicz

„Black SQR” jest rozmową o rewolucji; nie monologiem, a dialogiem między performerami i widzami, którzy wspólnie pytają i szukają odpowiedzi na temat zasadności rewolucji społecznej w sztukach performatywnych w XXI wieku. Istotnym punktem polemiki jest tu Teatr Grotowskiego. Przez konfrontację z radykalną metodą pracy tego reformatora teatru,  Sztuka Nowa kwestionuje jego autorytet i przedstawia problematykę płynności czy też stałości granic, którą można odnieść do każdej dziedziny życia prywatnego i społecznego. Czarny kwadrat jest ideą uniwersalną, ideą przedmiotu i podmiotu, mężczyzny i kobiety, performera, reżysera i widza.

fot. mat. Mazowieckiego Instytutu Kultury

Jesteśmy wspaniali 

Spektakl “Jesteśmy wspaniali” to podróż, w którą widzowie wyruszają razem z performerami, by zagłębić się w świat wspomnień i wydobyć z nich najwspanialsze momenty życia. To też próba uchwycenia tego, co płynne w tożsamości. Przez kulturowe obrazki, technologie, normy społeczne, osobiste rany i doświadczenia widz prowadzony jest energią #corecore, tj. współczesną estetyką postrzegania rzeczywistości. 

Bilety na obydawa spektakle można kupić tutaj

Repertuar - Mazowiecki Instytut Kultury (mik.waw.pl)

Premiery Sztuki Nowej 2024 

Nowy sezon teatralny to także kolejne produkcje. Pierwszą, nad którą zespół pracuje w międzynarodowym zespole twórców, jest to spektakl “Igor/Dawid”, który będzie miał swoją premierę w październiku w warszawskim Nowym Teatrze. Prace nad produkcją już się rozpoczęły. We wrześniu zespół pracuje nad projektem w krakowskiej Cricotece, w ramach wygranego konkursu rezydencyjnego “Rollercoaster 2024”. 

Z końcem roku planuje się również premierę spektaklu “Niżyńska Piano Forte” o tożsamości siostry wybitnego choreografa i tancerza XX wieku – Bronisława Niżyńskiego. Produkcja ta jest kontynuacją eksplorowania zagadnień awangardy XX wieku, w czym Sztuka Nowa jako teatr od lat się specjalizuje. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne