Szkoła o Migracji to wyjątkowy projekt Strefy WolnoSłowej skierowany do osób z mniejszych ośrodków miejskich zainteresowanych tematem migracji. Gdy trwa kryzys uchodźczy, a obraz sytuacji z pogranicza trafia do widzów, w tym najmłodszych przez skrzywioną soczewkę stronniczych mediów – wydaje się, że bardziej niż teraz rzetelnej edukacji potrzebować nie będziemy. I tak grupa kilkunastu osób, z różnych zakątków Polski – głodnych wiedzy i inspiracji, przybyła do miasta stołecznego, Warszawy. W naszej grupie znalazły się działaczki kultury, pracownice urzędów, aktywistki, nauczycielki, dziennikarz, reżyserki, organizatorki warsztatów, mamy.
Przez kilka miesięcy uczestnicy i uczestniczki Szkoły o Migracji spotykali się na żywo lub online - rozmawiali, brali udział w warsztatach, wymieniali się inspiracjami. Po pewnym czasie Szkoła o Migracji przeniosła się w różne zakątki Polski. Formy jakie przyjęła niejednokrotnie niczym nie przypominają tradycyjnej edukacji. Szkoła jaką tworzymy, poza przekazywaniem zdobytej przez nas wiedzy to tworzenie w mniejszych ośrodkach miejskich przestrzeni bezpiecznych i czułych dla wszystkich. Co robią uczestnicy?
Michał, fotograf i dziennikarz organizuje wystawę fotograficzną w Ostrowi Mazowieckiej. Jej współautorami i bohaterami będą migranci i migrantki z okolic miejscowości. Pamela, artystka i reżyserka wyruszyła na północny wschód. W Suwałkach mieści się Szkoła Polsko-Romska. Razem z uczniami, pochodzenia romskiego, Pamela tworzy film dokumentalny. Pomiędzy planem zdjęciowym prowadzi warsztaty filmowe. Marianna, kiedyś harcerka – dziś zorganizowała rodzinny rajd terenowy, w którym udział wzięło ponad 90 osób! 12 godzin międzykulturowej integracji w naturze, zakończone przemiłym wspólnym ogniskiem! Co miesiąc we Wrocławiu Alena zaskakuje coraz to nowym pomysłem na warsztaty dla dziewcząt i kobiet. Cykl Czas Na Nas cieszy się coraz większą popularnością. Dziewczyny wspólnie wyplatały makramy, tańczyły, uczyły się parzyć herbatę… Marta tymczasem pracuje nad cyklem letnich przeglądów filmowych (m.in. w Warszawie, Jastarni, Konstancinie i Ustrzykach Dolnych) połączonych z warsztatami o nazwie Filmowe Migracje. Filmy dokumentalne staną się tłem do dyskusji o sytuacji uchodźców i nie tylko. U Asi w Kielcach wybrzmią tradycyjne pieśni z różnych stron świata! Cykliczne warsztaty śpiewu przygotują nauczycielki i śpiewaczki uchodźczynie i migrantki.
Zachęcamy do zaglądania na profil Szkoły o Migracji na Instagramie – szkola_o_migracji (https://www.instagram.com/szkola_o_migracji/)
Zadanie jest realizowane w ramach konkursu regrantingowego projektu “I am European: Historie i fakty o migracjach na XXI wiek” finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Centrum Edukacji Obywatelskiej pełni funkcję organizacji partnerskiej konsorcjum realizującego projekt oraz organizatora konkursu w Polsce. Materiał / publikacja / tekst* wyraża wyłącznie poglądy autorów i autorek i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Unii Europejskiej ani Centrum Edukacji Obywatelskiej.