EN

3.09.2021, 08:16 Wersja do druku

Warszawa. Światowa prapremiera "Kompozytów" Leszka Możdżera w WOK

Inne aktualności

Sezon 2021/22 Warszawska Opera Kameralna (WOK) rozpocznie 3 września światową prapremierą dzieła Leszka Możdżera pt. "Kompozyty", napisanego specjalnie na zamówienie WOK - poinformowała PAP Ewa Siniarska z WOK.

Jak wyjaśniła, "artysta wystąpi na scenie Basenu Artystycznego w Warszawie z orkiestrą instrumentów dawnych MACV pod dyrekcją maestro Marcina Sompolińskiego". "Będzie to pierwszy z trzech koncertów artysty w tym sezonie" - czytamy w przesłanej informacji.

Początek koncertu - 3 września o godz. 19 na scenie Basenu Artystycznego. Kolejne koncerty - 4 i 5 września br.

Przypomniano, że "Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych". "To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym" - podkreślono na stronie WOK.

Urodził się 23 marca 1971 r. w Gdańsku. "Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 r. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny" - czytamy w informacji o muzyku.

Przypomniano, że "we wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego". "W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników Jazz Forum w kategorii Fortepian i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku" - napisano.

Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką ("Pożegnanie z Marią"), Januszem Muniakiem ("One And Four"), Michałem Urbaniakiem ("Live In Holy City"), Piotrem Wojtasikiem ("Lonely City"), Adamem Pierończykiem ("Live In Sofia" i "19-9-1999"), Henrykiem Miśkiewiczem ("Ja nie chcę spać"), Anną Marią Jopek (m.in. "Bosa", "Barefoot", "Upojenie", "Farat"). Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. "Requiem dla mojego przyjaciela" oraz "10 łatwych utworach na fortepian").

Jak zaznaczono, "od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max) – wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland".

Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi, jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun.

"Od roku 2011 Leszek Możdżer jest dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival" - podkreślono.

Źródło:

PAP