EN

8.12.2022, 17:40 Wersja do druku

Warszawa. „sweet&romantic” – premiera 23 lutego w TR

TR Warszawa rozpoczyna pracę nad najnowszą premierą. “sweet & romantic” według scenariusza i reżyserii Wery Makowskx i Jakub Zalasy jest spektaklem opowiadającym o doświadczeniu trudnej miłości, której dramat rozgrywa się w cieniu zmieniającego się świata i morfującego ciała głównego bohatera. Scenariusz Wery Makowskx i Jakuba Zalasy, laureatów nagrody Debiut TR inspirowany jest książkami hiszpańskiego filozofa i pisarza Paula B. Preciado oraz powieścią Mary Shelley “Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz” z 1818 roku.

mat. teatru

Inne aktualności

Pierwsza próba do spektaklu zaplanowana jest na 5 stycznia, a premiera odbędzie się 23 lutego 2023 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Więcej informacji o nadchodzącej premierze można znaleźć na naszej stronie internetowej.

O spektaklu

„sweet&romantic” to spektakl o rzeczach, które jest się w stanie zrobić z miłości. Nie tej, którą chce się mieć, tylko tej realnej – miłości opartej na grach o kontrolę. Bolesnej, zazdrosnej i trudnej, w wielorakich ludzkich konfiguracjach. Tej, której czas trwania rozciąga się na miesiące i lata, a nie zamyka się w ładnym, końcowym obrazku po półtorej godziny kinowego seansu.

Jest rok 2026. Ari kocha mocną miłością swojego zmarłego przyjaciela geja i radykalną aktywistkę lesbijkę. Z tym pierwszym nie mógł być, bo nie ma penisa, z tą drugą – bo uważa się za mężczyznę. Z miłości do tego pierwszego zaczyna zażywać testosteron, z miłości do tej drugiej pisze, tworzy i stara się zniszczyć pojęcie płci. A. wszystko, co robi w życiu, robi z miłości. Po to, by pozostać kochanym.

Za zachłanne pragnienie miłości płaci wysoką cenę w postaci swego morfującego ciała i umysłu. Zamyka się w domu, aby nie patrzeć na zewnętrzny świat, który mówi mu, jak ma okazywać uczucia. Do jego kawalerkowej świątyni dostęp mają jedynie najbliżsi: pies, matka, partnerka, diler i wspomnienie zmarłego przyjaciela. Wszyscy oni pojawiają się na tej arenie miłości, rearanżując swoją obecnością pokój, a zarazem życie głównego bohatera.

Za oknem mocarstwa światowe się radykalizują, panuje nowa moda na fundamentalizm. Rozwój technologiczny znajduje się pod ścisłym, systemowym nadzorem. Obywatele nie mają dostępu do antykoncepcji, hormonów, do niektórych leków. Ulicami płynie fala za falą protestów. Tłumy nie godzą się na ścisłą kontrolę

Coraz bardziej uzależniający się od testosteronu Ari próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób cząsteczki T ukształtowały ten świat taki, jaki jest? Czy T jest za to wszystko odpowiedzialne? I co można zrobić, żeby przeprowadzając na sobie rewolucję, zapomnieć o podniecającym obrazie zakochanej pary, całującej się na tle atomowego grzyba?

Od osób twórczych

Podtytuł powieści Mary Shelley odsyła do mitu o Prometeuszu, który w imię miłości do ludzi zbuntował się przeciwko boskim prawom. Chcemy zastanowić się czym może być dzisiejszy prometeizm. Na ile przekształcanie ciał, które nie będą już ani do końca męskie, ani kobiece może przyczynić się do obalenia patriarchalnego systemu opartego na przemocy. Czy walkę o równość między płciami zastąpi – po prostu – równość między ciałami ludzkimi? Czy heteroseksualna męskość stanie się tylko jedną z możliwości, stylem “retro” – nie zaś wzorcem władzy? Co może dać nam świadomość systemu, który nasze ciała zmienia w produkty?

Osoby twórcze

Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Wera Makowskx i Jakub Zalas wyróżnieni w ramach nagrody Debiut TR. Wspólnie ze scenografką, Kaliną Gałecką, zaaranżują również światło w spektaklu. Za wizualizację odpowiadać będzie Malwina Migacz. Opracowaniem muzycznym zajmie się zaś Piotr Domiński, choreografią Kasia Kuzka, a kostiumy stworzy Mateusz Matysek. Asystentką osób reżyserskich jest Partycja Węglarz, inspicjentem Wojciech Sobolewski, a nad produkcją czuwać będzie Magda Igielska.

Nagroda Debiut TR

W 2022 roku Nagrodę Debiut TR wspierającą rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych otrzymał duet twórczy w składzie Wera Makowskx i Jakub Zalasa z Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Podczas Forum Młodej Reżyserii w Krakowie przedstawili dwie prace: “Częstotliwość graniczna” oraz “Kuternóżka – herstorie rodzinne”. Obie wyróżniło szczere, wnikliwe podejście do poruszanych problemów oraz umiejętność budowania wiarygodnej, dobrze skonstruowanej i przemyślanej narracji dramaturgicznej. Zwycięski duet zaproszony został do stworzenia spektaklu w TR Warszawa. Efektem współpracy z naszym teatrem będzie “sweet & romantic”.

Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019), Wojtek Rodak (Debiut TR 2021). W maju 2021 roku podczas 10. Forum Młodej Reżyserii w ramach Nagrody Debiut TR wyróżnienia otrzymali Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł, Jan Jeliński i Karolina Szczypek.

Źródło:

Materiał nadesłany