EN

8.10.2020, 08:18 Wersja do druku

Warszawa. Stolica wchodzi do żółtej strefy. Jak miasto i biznes szykuje się na obostrzenia?

Inne aktualności

Warszawa w żółtej strefie. To niemal pewne, że w sobotę mieszkańcy stolicy obudzą się w mieście objętym nowymi zakazami. Dotkną one wszystkich - pisze Norbert Frątczak w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.

Żółta strefa w Warszawie? W czwartek w południe Ministerstwo Zdrowia ogłosi listę powiatów, które w sobotę wejdą do żółtej i czerwonej strefy sanitarnej. To tereny z największą liczbą nowych zakażeń koronawirusem. Warszawa od ubiegłego tygodnia jest na liście ostrzegawczej. – Ale na 99 proc. w sobotę znajdzie się w żółtej strefie – powiedział w środę Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. 

Warszawa w żółtej strefie? Zaskoczenia nie ma

Przemawia za tym statystyka. „Stołeczna” już w sobotę alarmowała, że liczba nowych zakażeń w Warszawie przekroczyła granicę potrzebną do włączenia miasta do żółtej strefy sanitarnej. W ciągu dwóch ostatnich tygodni było ich 1501.

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialny za ochronę zdrowia, nie jest tym zaskoczony. – Mamy coraz więcej nowych zakażeń i coraz więcej ognisk. Jeżeli pandemia dalej będzie się rozwijała w taki sposób, to czekają nas obostrzenia surowsze niż obecnie w czerwonych strefach – martwi się. I dodaje: – W sytuacji, gdy znaczna część obywateli nie przestrzega nakazów, do których próbujemy ich nakłonić, należy sięgnąć po rozwiązania administracyjne. Rezultaty tej obywatelskiej niesubordynacji, oporu w sprawie maseczek i niechęci do trzymania dystansu społecznego są już widoczne. To zapchane oddziały covidowe w stołecznych i mazowieckich szpitalach.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Warszawa wchodzi do żółtej strefy. Jak miasto i biznes szykuje się na obostrzenia?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Stołeczna” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Norbert Frątczak

Data publikacji oryginału:

08.10.2020 06:32

Wątki tematyczne