EN

8.06.2021, 08:21 Wersja do druku

Warszawa. Stanisław Lem bohaterem muralu na warszawskiej "patelni"

Inne aktualności

Na warszawskiej "patelni" koło stacji metra Centrum z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury (NCK) powstał mural z wizerunkiem polskiego pisarza Stanisława Lema, którego setna rocznica urodzin obchodzona jest w tym roku. Autorką projektu muralu jest Maria Garcarz.

"Narodowe Centrum Kultury po raz kolejny wzbogaca przestrzeń Warszawy w ważne treści kulturowe i walory estetyczne. Tym razem w sercu stolicy, na placu przy stacji metra Centrum powstaje nowe streetartowe dzieło, przedstawiające luminarzy polskiej literatury, których upamiętniamy i przypominamy z okazji ich wielkich jubileuszy" - napisano w poniedziałek na stronie NCK.

Jak przypomniano, "pierwszym bohaterem muralu NCK, którego wizerunek pojawił się na ścianie przy tzw. patelni, był Cyprian Kamil Norwid". "W kolejnych tygodniach pojawili się na nim Tadeusz Różewicz i Gabriela Zapolska. Zwieńczeniem streetartowej akcji stał się wizerunek Stanisława Lema" - czytamy w informacji.

Podkreślono, że rok 2021 to Rok Stanisława Lema. "Setna rocznica urodzin twórcy wypada bowiem właśnie w tym roku: 12 września 2021 r. mija równo 100 lat od dnia, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w." - napisano na stronie NCK.

Autorką projektu muralu jest Maria Garcarz.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne