EN

19.05.2022, 12:01 Wersja do druku

Warszawa. Spotkanie wokół albumu „WST x 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zapraszają 21 maja o godz. 16.30 na spotkanie wokół albumu „WST x 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”. Spotkanie odbędzie się w Sali im. Witolda Zatorskiego w Teatrze Dramatycznym.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Warszawskie Spotkania Teatralne to festiwal szczególny, zasługujący na szczególną pamięć. Zorganizowany po raz pierwszy w 1965 roku szybko stał się ważną instytucją polskiego życia teatralnego, a z czasem zyskał własną legendę. Różne koleje losu sprawiły, że choć festiwal liczy 57 lat, dotychczas odbyło się 41 edycji. Ich historię przypomina specjalne wydawnictwo „WST x 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”.

Książka zawiera bogato ilustrowaną dokumentację wszystkich edycji WST. Syntezę fascynujących dziejów festiwalu przedstawia Barbara Osterloff, a Szymon Kazimierczak dopełnia ją opisem Małych WST, które stały się w ostatniej dekadzie nowym elementem programowym. Nieoczywisty komentarz tworzą także indywidualne wspomnienia ludzi związanych z festiwalem: aktorów, reżyserów, kuratorów, organizatorów, krytyków teatralnych i widzów.

Publikacja ma przewrotnie jubileuszowy charakter. Powinna towarzyszyć 40. Spotkaniom, jednak w związku z wybuchem pandemii ta „okrągła” edycja miała wyjątkową formułę – odbyła się tylko w Internecie. Wydawnictwo podsumowuje dotychczasową historię Warszawskich Spotkań Teatralnych, a jednocześnie „plus” w tytule pozostaje symbolicznym znakiem ich dalszego trwania. To jeszcze jeden dowód na to, że festiwal nie poddaje się przeciwnościom losu. Ta historia przecież się nie kończy.

W spotkaniu 21 maja wezmą udział: Dorota Buchwald, Agnieszka Górnicka, Barbara Osterloff, Maciej Nowak, Jacek Sieradzki i Tadeusz Słobodzianek. Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek.

Wydarzenie będzie również transmitowane na Facebooku na fanpage’u Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Regularna cena albumu to 90 zł. Podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych – do 29 maja – obowiązuje cena promocyjna – 50 zł. Książkę można kupić w księgarni „Prospero” Instytutu Teatralnego, na stronie prospero.e-teatr.pl lub w trakcie wydarzeń festiwalowych – na stoisku festiwalowym w holu kasowym Teatru Dramatycznego, które będzie czynne na godzinę przed każdym spektaklem, a także przed spotkaniem poświęconym książce.

Wydawca albumu: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zaprasza również od 19 maja na wystawę towarzyszącą wydaniu albumu „WST × 40+ . Warszawskie Spotkania Teatralne 1965–2021”, która prezentowana będzie w Galerii Teatru.

Podstawą publikacji jest bogata dokumentacja archiwalna, od której – jak mawiał profesor Zbigniew Raszewski – zaczyna się historia teatru. Punktem wyjścia do stworzenia wystawy stały się zdjęcia rejestrujące tętniące energią życie festiwalowe. Nieoczywisty komentarz do fotografii stworzą indywidualne wspomnienia osób związanych z festiwalem: aktorów, reżyserów, kuratorów, recenzentów.

Galeria Teatru Dramatycznego czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-18:00 (wstęp wolny) oraz od godziny 18.00 do rozpoczęcia spektaklu (wstęp za okazaniem ważnego biletu na przedstawienie).

Kuratorzy wystawy: Wojciech Majcherek, Dorota Buchwald, Agnieszka Górnicka

Projekt graficzny wystawy: Joanna Zemanek

Źródło:

Materiał własny