EN

19.05.2022, 12:13 Wersja do druku

Warszawa. Album „WST x 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”

Album  „WST x 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021” – pod wydawnictwem Instytutu Teatralnego i Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy – właśnie ukazał się w sprzedaży. Książkę można kupić w księgarni Prospero IT oraz na stronie prospero.e-teatr.pl.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Warszawskie Spotkania Teatralne to festiwal szczególny, zasługujący na szczególną pamięć. Zorganizowany po raz pierwszy w 1965 roku szybko stał się ważną instytucją polskiego życia teatralnego, a z czasem zyskał własną legendę. Różne koleje losu sprawiły, że choć festiwal liczy 57 lat, dotychczas odbyło się 41 edycji. Ich historię przypomina specjalne wydawnictwo „WST x 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”.

Książka zawiera bogato ilustrowaną dokumentację wszystkich edycji WST. Syntezę fascynujących dziejów festiwalu przedstawia Barbara Osterloff, a Szymon Kazimierczak dopełnia ją opisem Małych WST, które stały się w ostatniej dekadzie nowym elementem programowym. Nieoczywisty komentarz tworzą także indywidualne wspomnienia ludzi związanych z festiwalem: aktorów, reżyserów, kuratorów, organizatorów, krytyków teatralnych i widzów.

Publikacja ma przewrotnie jubileuszowy charakter. Powinna towarzyszyć 40. Spotkaniom, jednak w związku z wybuchem pandemii ta „okrągła” edycja miała wyjątkową formułę – odbyła się tylko w Internecie. Wydawnictwo podsumowuje dotychczasową historię Warszawskich Spotkań Teatralnych, a jednocześnie „plus” w tytule pozostaje symbolicznym znakiem ich dalszego trwania. To jeszcze jeden dowód na to, że festiwal nie poddaje się przeciwnościom losu. Ta historia przecież się nie kończy.

Regularna cena albumu to 90 zł. Podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych – do 29 maja – obowiązuje cena promocyjna – 50 zł. Książkę można kupić w księgarni „Prospero” Instytutu Teatralnego, na stronie prospero.e-teatr.pl lub w trakcie wydarzeń festiwalowych – na stoisku festiwalowym w holu kasowym Teatru Dramatycznego, które będzie czynne na godzinę przed każdym spektaklem, a także przed spotkaniem poświęconym książce.

Wydawca albumu: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy

Instytut Teatralny i Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy zapraszają 21 maja o godz. 16:30 na spotkanie wokół albumu „WST x 40 +. Warszawskie Spotkania Teatralne 1965-2021”, które odbędzie się w Sali im. Witolda Zatorskiego w Teatrze Dramatycznym. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Źródło:

Materiał własny