12 września 1961 r. na scenie Teatru w Starej Pomarańczarni w Łazienkach odbyła się premiera opery G. B. Pergolesiego „La serva padrona”, co zainaugurowało działalność Warszawskiej Opery Kameralnej. Rok 2021 jest dla nas szczególny ze względu na obchody 60. rocznicy działalności instytucji i 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie.
To wyjątkowy czas: wypełniony premierami i kolejnymi twórczymi wyzwaniami. Zapraszamy do oglądania naszych wydarzeń na scenie Basenu Artystycznego oraz spektakli dostępnych online.
"Matka" ponownie w Basenie Artystycznym
27 i 28 lutego specjalnie dla Państwa zagramy spektakl - performance, będący adaptacją wspaniałej sztuki Witkacego pt. „Matka”, w którym Alicja Węgorzewska zagra… Janinę Węgorzewską. To wyjątkowa realizacja w adaptacji i inscenizacji Jakuba Przebindowskiego z udziałem: Krystyny Tkacz, Natalii Sikory, Rafała Zawieruchy, Marka Siudyma, Martyny Kliszewskiej, Bogdana Kalusa i Rafała Maseraka. Gościnnie w projekcjach video pojawi się też Kayah, która jako Józefina baronówna Obrock weźmie udział w wieczorze dzięki projekcji wideo.
Zakochaj się w operze!
7 marca, w niedzielne popołudnie, czekać będzie na Państwa troje śpiewaków, jeden pianista, jeden moderator oraz dwanaście arii.
Czyli kolejny koncert operowy?
Raczej koncert życzeń, bowiem wykonamy utwory, które sami Państwo wybiorą, zaś fenomenalny Jerzy Snakowski opowie o wykonywanych ariach: na co zwrócić w nich uwagę, dlaczego są trudne, dlaczego ciekawe, jak można je interpretować. Cykl jest adresowany do tych, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę z operą, jak i do już wyrobionych melomanów.
"Kwartet": słodko-gorzka opowieść o przemijaniu
19, 20 i 21 marca na afiszu Warszawskiej Opery Kameralnej ponownie zobaczymy długo wyczekiwany przebój sceniczny, czyli „Kwartet” autorstwa Ronalda Horowitza w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Spektakl ten to przede wszystkim studium czworga emerytowanych śpiewaków, prawdziwych weteranów sceny operowej, którzy w luksusowym domu spokojnej starości organizują coroczny koncert. Nieuchronne przemijanie zderza się w nich z wciąż żywą żądzą przygód, wręcz zachłannością na życie. W rolach głównych zobaczymy: Olgę Bończyk, Alicję Węgorzewską, Ryszarda Minkiewicza i Macieja Miecznikowskiego.