EN

20.05.2021, 11:18 Wersja do druku

Warszawa. Spektakl familijny "Bastien i Bastienne" w Polskiej Operze Królewskiej

Polska Opera Królewska zaprasza na spektakl familijny. 29 i 30 maja o godz. 12.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie odbędą się pokazy Bastien i Bastienne Wolfganga Amadeusza Mozarta w reż. Jarosława Kiliana.

fot. mat. teatru

Premierowa odsłona inscenizacji miała miejsce w czerwcu 2019 r. i została przyjęta niezwykle ciepło zarówno przez dorosłą publiczność, jak i przez dzieci. Tym bardziej cieszymy się, że właśnie tą rodzinną propozycją wracamy do spotkań z naszymi widzami. Przenieście się Państwo z nami do pięknego świata magii i muzyki Bastien i Bastienne.

Bastien i Bastienne to jedno z pierwszych dzieł operowych młodziutkiego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Prapremiera tego uroczego singspielu odbyła się w 1768 roku w Wiedniu, najprawdopodobniej w domu słynnego doktora Antona Mesmera.
Mozart miał wówczas zaledwie 12 lat. Na tę dziecięcą jednoaktówkę składają się proste, ale niezwykle wdzięczne arie oraz zabawne dialogi.

Jest to swego rodzaju „operowa zabawka”, w której młody Wolfgang Amadeusz przekłada na język muzyczny uczucia podług swej dziecięcej jeszcze miary. Są tu zatem niewinne zaloty, butna zazdrość, płomienne deklaracje, ale i magia uosobiona w postaci czarownika Colasa. Całość została błyskotliwie skomponowana – z wyczuciem i charakterystyczną dla Mozarta kokieterią. Kompozytor wykorzystuje również pełnię możliwości małej orkiestry i wydobywa jej olśniewające brzmienie. Wartka akcja, sielankowa sceneria i kapitalne uchwycenie relacji zachodzących między trojgiem bohaterów – wszystko to dodaje przedstawieniu finezji i lekkości.

W role Bastiena, Bastienne oraz sztukmistrza Colasa wcielają się znakomici soliści Polskiej Opery Królewskiej, którym towarzyszy orkiestra pod kierownictwem Tadeusza Karolaka. Reżyserii przedstawienia podjął się Jarosław Kilian - uznany reżyser teatralny i operowy, historyk sztuki.

Bilety na www.ewejsciowki.pl
Więcej informacji na www.operakrolewska.pl

Do realizacji wydarzenia wykorzystano oświetlenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wydarzenie organizowane pod Mecenatem Grupy PZU i Grupy LOTOS.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne