Inne aktualności
- Warszawa. „Gry i zabawy” – spektakl w DK Zacisze 21.01.2025 17:26
- Warszawa. Ogłoszono przetarg na realizację budowy TR Warszawa 21.01.2025 16:16
- Warszawa. MKiDN ogłosiło projekty dofinansowane z rezerwy ministra w ramach programu „Edukacja artystyczna 2025” 21.01.2025 16:07
- Bydgoszcz. Teatr Polski gra z WOŚP 21.01.2025 15:07
- Radom. Wkrótce premiera spektaklu „Café Luna” w Teatrze Powszechnym 21.01.2025 15:03
- Rzeszów. Promocja książki Andrzeja Piątka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” 21.01.2025 14:56
- Nowy Sącz. XXI Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – w maju 21.01.2025 14:46
- Białystok. 30 twórców ze stypendiami artystycznymi prezydenta miasta 21.01.2025 14:43
- Bydgoszcz. „Zemsta” na Dzikim Zachodzie. Teatr Polski zaprezentował plakat z kaktusem i rewolwerem 21.01.2025 14:09
- Katowice. Za tydzień premiera spektaklu „Mianujom mie Hanka” w Teatrze Telewizji 21.01.2025 13:56
- Katowice. Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza w Teatrze Śląskim – 16 lutego 21.01.2025 13:28
- Gdańsk. Najbliższe wydarzenia w Teatrze Wybrzeże 21.01.2025 12:26
- Bydgoszcz. Opera ku pokrzepieniu serc. Weekend z „Napojem miłosnym” w Operze Nova 21.01.2025 12:20
- Płock. Zmarł aktor Zbigniew Płoszaj 21.01.2025 12:09
Pierwszy literacki festiwal połączony z targami książki - Jarmark Książki - rozpoczął się w czwartek w Warszawie. W trakcie wydarzenia, które potrwa do niedzieli, zaplanowano m.in. prezentacje książek, spotkaniami z autorami, wykłady oraz koncerty. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
W czwartek w gmachu głównym Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie rozpoczął się pierwszy Jarmark Książki. Wydarzenie jest inicjatywą Instytutu Literatury, narodowej instytucji kultury, której misją jest wspieranie i inspirowanie twórców oraz zachęcanie czytelników do udziału w bieżącym życiu literackim.
W gronie wystawców znaleźli się: Instytut Literatury (organizator), Instytut Pamięci Narodowej, Narodowe Centrum Kultury, Instytut Książki, Biblioteka Narodowa, Wydawnictwo Ossolineum, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Biblioteka Śląska, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Księgarnia Akademicka, Fundacja Duży Format.
"Bardzo się cieszę, że to wydarzenie doszło do skutku, że możemy przedstawić i sobie samym i światu, jaki jest dorobek wydawniczy zaledwie kilku, ale instytucji reprezentujących narodowe instytucje kultury. Większość z wystawców to są instytucje, których działalność nie jest przede wszystkim działalnością wydawniczą, natomiast wydawnictwa na pewno są ważnym elementem działalności. To jest cecha charakterystyczna, którą możemy rozpoznać patrząc na stoiska" - powiedział w czwartek dyrektor Instytutu Literatury Józef Maria Ruszar.
"Dla wszystkich było zaskoczeniem, jak wiele książek wydajemy" - dodał.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka powiedziała, że "obecne na Jarmarku tytuły Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki, Instytutu Literatury, Instytutu Teatralnego, Narodowego Centrum Kultury, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Wydawnictwa Ossolineum tworzą wachlarz bardzo interesującej, bogatej i różnorodnej oferty - od wydawnictw naukowych po oryginalne, również graficznie, pozycje adresowane do najmłodszych czytelników oraz oglądaczy".
Przypomniała, że "ta działalność wydawnicza na ogół nie jest główną aktywnością większości reprezentowanych na Jarmarku wydawnictw, ale jest bardzo ważnym elementem ich misji". "Misji związanej ze specyfiką reprezentowanych przez te instytucje dziedzin kultury" - dodała.
"Bardzo cieszymy się też z obecności Instytutu Pamięci Narodowej, którego publikacje są pierwszorzędnym, nie do przecenienia źródłem wiedzy o historii najnowszej. Także Biblioteka Śląska i Księgarnia Akademicka dopełniają swoją ofertą krajobraz wydawnictw naukowych" - zaznaczyła wiceminister kultury.
Oceniła, że "po tym, jak wszyscy byliśmy ofiarami pewnego wyobcowania za sprawą COVID-u przez ponad dwa lata, ta możliwość spotkania się, spotkania z autorami, otwartej i bezpośredniej dyskusji jest nam wszystkim potrzebna oraz jest ciekawą propozycją dla publiczności, która będzie odwiedzać Jarmark".
Zwróciła uwagę również na to, jak bardzo potrzebne jest otoczenie mecenatem środowisk literackich w Polsce. "Pewne rezultaty tego mecenatu, aktywności Instytutu Literatury w tym zakresie możemy, również na Jarmarku, obserwować na stoisku Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, znakomitej polskiej organizacji skupiającej ludzi pióra, z którą we współpracy Instytut Literatury uruchomił tzw. tarczę antycovidową, czego efektem jest bardzo znaczna liczba publikacji" - mówiła wiceminister Zwinogrodzka.
Wskazała, że "innym partnerem takich działań z czasów covidowych wyzwań była Fundacja Duży Format, również obecna na Jarmarku i także z ofertą wartą uwagi".
Podczas wizyty na Jarmarku Książki wiceminister kultury zwiedziła także stoiska wystawców.
W trakcie wydarzenia ogłoszone zostaną wyniki czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką "Nowy Dokument Tekstowy". W 2022 roku do Instytutu Literatury wpłynęło ponad pół tysiąca zgłoszeń. Jury przedstawi laureatów i wyróżnionych w kategoriach epika oraz liryka, których projekty książkowe zostaną wydane w serii Biblioteka Literacka Instytutu Literatury.
Jarmark Książki to połączenie targów z festiwalem literackim – cztery dni wypełnione prezentacją setek książek, spotkaniami z autorami, wykładami oraz koncertami.