Teatr Druga Strefa zaprasza na różnorodne wydarzenia w ostatnim tygodniu września. W repertuarze znalazły się spektakle z różnych gatunków, od monodramu nowo cyrkowego po wieczór kabaretowo-muzyczny, a także wystawa sztuki.
27 września na deskach teatru odbędzie się monodram żonglerski „Ciii..." w wykonaniu Tomasza Piotrowskiego. Spektakl opowiada o trudach ojcostwa z perspektywy nowo upieczonego taty.
28 września widzowie będą mogli obejrzeć tragikomedię „Czkawka" w reżyserii Sylwestra Biragi. Akcja sztuki rozgrywa się wśród samotnych mężczyzn, którzy spotykają się, by porozmawiać o życiu przy butelce.
29 września na scenie pojawi się dramat „Świnia" autorstwa i w wykonaniu Aleksandry Kowalczyk i Bartosza Goździkowskiego. Spektakl opowiada o kobiecie oskarżonej o morderstwo, a także o relacji między nią a sędzią, który ma wydać w jej sprawie wyrok.
30 września w teatrze odbędzie się wieczór kabaretowo-muzyczny „Międzyczas" w wykonaniu aktorów Teatru Witkacego z Zakopanego. Spektakl to połączenie poezji śpiewanej i tekstów satyrycznych Jonasza Kofty.
30 września odbędzie się również finisaż wystawy „Pasja wg Weroniki" Weroniki Leczkowskiej. Na wystawie prezentowane są figurki Matki Boskiej poddane renowacji przez artystkę.
***
Ciii... | spektakl o tacierzyństwie
27 września 2023 godz.19.00
Ciii... ścisz muzykę.
Ciii... nie jedz tak głośno.
Ciii... zapomnij o śnie. Swoim śnie.
"Ciii..." to monodram żonglerski opowiadający historię ojca i dziecka w konwencji nowego cyrku. To żonglerska próba zwizualizowania trudów, z jakimi spotyka się nowo upieczony rodzic. Doświadczenie balansu między poświęceniem a spełnieniem. To konfrontacja społecznych oczekiwań z własnymi celami.
To po prostu Ciii…
Już dobrze...
Cichutko…
Tomasz Piotrowski - na cyrkowej scenie od prawie 15 lat. Dwukrotny finalista programu Mam talent, członek grupy Multivisual, zdobywca wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach cyrkowych m.in: 3 miejsca podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych “Cyrkulacje” 2016. Współorganizator spektakli “Hedonist - Variété Show”, „Warszawskiej Sceny Varieté" projektu “CyrkON”. Współtwórca i artysta Europejskiego Festiwalu Klaunady Inwazja Klaunów. Reżyser i artysta spektaklu „Rabbit in Humanland" zrealizowanego podczas pierwszego „Incydentu Polskiego" w ramach Carnavalu Sztukmistrzów w 2020 roku oraz stworzonego na jego założeniach monodramu „Geometria Propagandy" w Teatrze Druga Strefa, pod okiem reżysera Sylwestra Biragi.
Koncepcja i wykonanie: Tomasz Pitrowski
Spektakl jest laureatem Konkursu Incydent polski 2022
Premiera warszawska 24 marca 2023 Teatr Druga Strefa
Czas trwania 65 minut | Spektakl dla widzów 15+
Link do biletów: https://kicket.com/embedded/rezerwacja/257169
Sprzedaż biletów na nasze spektakle obsługuje kicket.com
Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy
Czkawka | tragikomedia
28 września 2023 godz. 19.00
Przyszedł samotny mężczyzna do samotnego mężczyzny.
Wśród samotności, strachu, zabobonów i alkoholu może powstać wiele historii. Może też dojść do zjawisk niewytłumaczalnych i tak dziwnych, że jedynym rozwiązaniem jest urok lub klątwa. Jedną z takich historii jest właśnie spektakl pt. „Czkawka”. Z pozoru całość wygląda dość niewinnie. Ot dwóch samotnych mężczyzn spotyka się, by porozmawiać o życiu przy butelce. Jednak do tego wszystkiego dochodzi ONA. Ta, która na co dzień jest spokojna i cicha. Ta sama, na którą nawet odrobina alkoholu działa jak zapalnik. Choć przy piwie lub czerwonym winie zachowuje kulturę i fason, to po wódce staje się wulgarna, agresywna i wyszydzająca mężczyzn.
Czy pułkownik rezerwy i patriota Fiodor będzie w stanie rozwiązać problem pracownika naukowego i etnografa Siergieja? Czy będą w stanie znaleźć przyczynę, dlaczego ONA zdecydowała się nawiedzić właśnie naukowca? A może dojdą do wniosków, które nikomu nie przyszłyby na myśl?
Autor: Władimir Zuev
Tłumaczenie: Bożena Majorczyk
Reżyseria, scenografia, video: Sylwester Biraga
Wykonanie:
Piotr Duda – Fiodor
Grzegorz Sierzputowski – Sergiej
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński
Prapremiera - maj 2014 | Wznowienie - październik 2020
Czas trwania 75 minut | Kategoria wiekowa 18+
Link do biletów: https://kicket.com/embedded/rezerwacja/257171
Sprzedaż biletów na nasze spektakle obsługuje kicket.com
Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy
ŚWINIA | dramat
29 września 2023 godz. 19.00
Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 90. ubiegłego wieku. Prokurator Lucyna Nowak przychodzi do sędziego Marka Kowalskiego porozmawiać o toczącej się sprawie kobiety, oskarżonej o morderstwo 8 mężczyzn. Czy wspólna przeszłość będzie miała wpływ na postępowanie? Czy Marek wyda wyrok najwyższej kary dla oskarżonej?
"Świnia" to sztuka, która porusza ważne kwestie moralności, etyki wyboru i podkreśla, że za systemem zawsze stoją ludzie i ich osobiste doświadczenia.
Tekst, reżyseria i wykonanie:
Aleksadra Kowalczyk - prokurator Lucyna Nowak
Bartosz Goździkowski - sędzia Marek Kowalski
Kostiumy: Agnieszka Zadworna
Scenografia: Sylwester Biraga
Plakat: Michalina Kowalczyk
Zdjęcia: Kacper Mucha
Realizacja techniczna: Stanisław Czerwiński
#Scena_Inicjatyw
Scena Inicjatyw to program Teatru Druga Strefa, który skupia się na rozwijaniu inicjatywy aktorów i daje im swobodę w kreowaniu swojej pracy artystycznej. W ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich aktorzy mają możliwość tworzenia własnych spektakli w siedzibie teatru bez konieczności oczekiwania na inicjatywę ze strony reżysera. Program ten pozwala aktorom na rozwijanie swojego warsztatu artystycznego i umiejętności w różnych dziedzinach teatralnych.
Premiera 12 maja 2023 Teatr Druga Strefa Warszawa
Czas trwania 70 minut | Kategoria wiekowa 15+
Link do biletów: https://kicket.com/embedded/rezerwacja/257172
Sprzedaż biletów na nasze spektakle obsługuje kicket.com
Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy
MIĘDZYCZAS | wieczór kabaretowo-muzyczny
30 września 2023 godz. 19.00
„Międzyczas” to spektakl kabaretowo – muzyczny w wykonaniu aktorów Teatru Witkacego z Zakopanego: Agnieszki Michalik, Kamila Jońskiego i Piotra Łakomika. To połączenie poezji śpiewanej i tekstów satyrycznych Jonasza Kofty, jednego z najbardziej cenionych twórców polskiego kabaretu lat 70. i 80. (współzałożyciel Kabaretu pod Egidą). Podczas wieczoru usłyszymy dziesięć wierszy Kofty w muzycznej interpretacji („Volo”, „Mona Lisa”, „Staczać się trzeba powoli”, „Świnia”, „Dobry sen”, „Naszą miłość zabiła wielka płyta”, „Niepotrzebny nam ten smutek”, „Ostatni koncert Paganiniego”, „Wino samotnych”, „Milczenie”) oraz skecze z „Fachowców”. Muzykę skomponował i wykona na żywo wybitny kompozytor i pianista, Jerzy Chruściński.
Serdecznie zapraszamy na przedstawienie, w którym razem z bohaterami będziemy mogli oddać się rozważaniom egzystencjalnym, zastanowić się nad sensem życia, poszukać odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytania ludzkości, wspólnie pośmiać się i popłakać, a wszystko to w żartobliwej formie przy akompaniamencie pięknej muzyki. Poznamy docenta i majstra, którzy w przerwie pomiędzy jedną a drugą fuchą oddają się swojej drugiej po piciu piwa lubionej czynności, czyli dyskursowi filozoficznemu. Ich błyskotliwe rozmowy są przeplatane piosenkami pełnymi nostalgii i ciekawych spostrzeżeń dotyczących człowieka. Żyjemy szybko, w ciągłym pędzie. Nie mamy na nic czasu, z pośpiechu wiele rzeczy robimy bezrefleksyjnie. Ciągle gnamy. Albo planujemy przyszłość, albo rozpamiętujemy przeszłość. Rzadko tak naprawdę jesteśmy tu i teraz, w teraźniejszości. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co robisz w tak zwanym „międzyczasie”? Cytując fragment tekstu spektaklu: „Wszystkie ważniejsze sprawy załatwia się w międzyczasie. Międzyczas wstydliwie przemilczany przez historię jest niewątpliwie najważniejszym z czasów. Jest on jak pociąg pośpieszny, na który możemy się spóźnić trzy minuty albo dwa lata, a on poczeka na nas i mimo to odejdzie punktualnie, zgodnie z rozkładem. Ten właśnie rozkład, rozkład osobowości, rozkład na czynniki pierwsze pozwala nam cieszyć się i przeżywać te małe fragmenty naszej egzystencji, których cel jest wątpliwy, a sens pozbawiony sensu”.
„Kiedy codzienność zmęczy ci oczy
A skrzydeł nie masz by odfrunąć
Narasta w tobie chęć by się stoczyć
Wypoczynkowo obsunąć
Nie ma powodu się niepokoić
Gdy sens tej zasady uchwycicie
Staczać się trzeba powoli
Żeby starczyło na całe życie”
fragment wiersza J. Kofty „Staczać się trzeba powoli”
Czas trwania 60 minut | Kategoria wiekowa 15+
Link do biletów: https://kicket.com/embedded/rezerwacja/257173
Sprzedaż biletów na nasze spektakle obsługuje kicket.com
Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy
Pasja wg Weroniki | Finisaż wystawy
30 września 2023 godz. 16.00 – 18.30
Wystawa Weroniki Leczkowskiej
O wystawie
Moją wielką pasją jest ratowanie starych figur Matki Boskiej i dawanie im nowego, odmiennego życia. Połamane i obdrapane w moich rękach zyskują nowy blask. Gdy do mnie docierają niosą ze sobą zapach starego domu lub kapliczki i szarość. Gdy mnie opuszczają są zwykle kolorowe niczym motyle. Żadna z nich nie ma jednak obraźliwego charakteru, jedynie niezwykły: czy współczesna Matka Boska mogłaby mieć kolczyk w brwi? A czy mogłaby mieć czarny kolor skóry? A tatuaż? A turban? Takie pytania nie są niewłaściwe, są jedynie złamaniem tradycji przedstawiania Maryi jako gładko uczesanej kobiety w skromnych, powłóczystych strojach. Renowacja figurek to dla mnie również cudowny czas przebywania z samą sobą i własnymi myślami. Spisuję te codzienne treści (które nieuchronnie wpływają na powstające Matki i vice versa) i dołączam do moich figurek. Teksty te będziecie mogli odsłuchać podczas oglądania Matek.
O mnie
Z wykształcenia jestem matematykiem, z zawodu od 20 lat “szefową” we własnej firmie, z pasji samotną podróżniczką rowerową. Uwielbiam kolory, dlatego zawsze jest ich wokół mnie dużo. Uwielbiam też pisać - choć nigdy nic dużego nie dokończyłam, to mam cały komputer tekstów. Kocham sport (w tym roku biegam, na jesień chciałabym przebiec maraton). Jestem również żoną artysty, matką dorosłych i jeszcze niedorosłych dzieci, człowiekiem empatycznym. Aktualnie przechodzę klimakterium, więc nie podchodź zbyt blisko, bo możesz oberwać. To chyba właśnie ten życiowy wkurw zwany przekwitaniem sprawił, że dorosłam do tego by robić w życiu tylko to, co lubię naprawdę: szefowanie w firmie zamieniłam na korepetycje z matematyki, ręce zaś same ruszyły do pracy twórczej.. Dlaczego akurat Matki? Pierwsza przyszła przypadkiem – znalazłam ją potłuczoną w urbekse (opuszczone domy i fabryki są często celem moich rowerowych eskapad – tu obserwuję przemijanie).Zrobiło mi się jej żal – zabrałam więc, posklejałam i „pokolorowałam”. I na nowo odkryłam, że uwielbiam tworzyć (prace plastyczne zawsze mi sprawiały przyjemność, ale zawsze pozostawały na bocznicy życia). Kolejne nie były już przypadkiem - wciągnęło mnie to zajęcie bez reszty!
Wystawa Weroniki Leczkowskiej
Kurator Sylwester Biraga
Historie Weroniki czytają: Halina Chrobak, Aleksandra Kowalczyk, Anna Sandowicz, Walentyna Sizonenko, Justyna Zbiróg-Dąbrowska.
Aby wysłuchać historii Weroniki zabierzcie ze sobą na wystawę smartfony i słuchawki.
Wstęp wolny, ale można wesprzeć naszą działalność kupując bilet - cegiełkę.
Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy