EN

2.04.2024, 12:19 Wersja do druku

Warszawa. Przegląd filmów Jerzego Hoffmana - 8-11 kwietnia w kinie Kultura

Inne aktualności

Krótkie metraże, „Prawo i pieść”, „Potop Redivivus” i „Znachor” znalazły się w programie przeglądu filmów Jerzego Hoffmana, który odbędzie się w dniach 8-11 kwietnia w warszawskim kinie Kultura. Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z reżyserem i jego współpracownikami.

Program przeglądu twórczości Jerzego Hoffmana opublikowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich we wtorkowym komunikacie. Otwierają go krótkie metraże "Uwaga chuligani!", "Sopot 1957", "Pamiątka z Kalwarii", "Pocztówki z Zakopanego" i "Ojciec". Zaplanowano również pokazy filmów "Prawo i pięść", "Potop Redivivus" oraz "Znachor". Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z reżyserem i gośćmi - aktorami Ewą Wiśniewską i Danielem Olbrychskim oraz montażystą Marcinem "Kotem" Bastkowskim.

Przegląd odbędzie się w dniach 8-11 kwietnia w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania będzie możliwy na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych do odbioru w kasie kina od 4 kwietnia od godz. 17. "Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki na każdy dzień przeglądu. Kino nie przyjmuje rezerwacji. Miejsca są nienumerowane" - podano.

Jerzy Hoffman urodził się 15 marca 1932 r. w Krakowie, w zasymilowanej rodzinie żydowskich lekarzy, prowadzących praktykę w Gorlicach. Wybuch wojny i antysemickie działania nazistowskich Niemiec zmusiły rodzinę Hoffmanów do ucieczki na wschód. Niedługo potem, w 1940 r., ośmioletni Jerzy został wywieziony z rodziną na Syberię. Do Polski wrócił dopiero po zakończeniu wojny.

Do liceum chodził w Bydgoszczy, studia filmowe ukończył w 1955 r. w Moskwie w Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii (WGIK). W tym samym roku zadebiutował w Polsce jako twórca filmów dokumentalnych, realizując, wspólnie z Edwardem Skórzewskim, również absolwentem WGIK-u, dokument społeczny "Uwaga, chuligani!". W kolejnych latach w duecie ze Skórzewskim nakręcił m.in. dokumenty "Dzieci oskarżają" (1956), "Pamiątka z Kalwarii" (1958), "Karuzela łowicka" (1958) i "Typy na dziś" (1959). W fabule debiutował również razem ze Skórzewskim - w 1962 r. wyreżyserowali razem "Gangsterów i filantropów". W 1964 r. premierę miał kolejny film duetu Hoffman-Skórzewski, nazwany "polskim westernem" - "Prawo i pięść" z Gustawem Holoubkiem w roli głównej.

"Pana Wołodyjowskiego", ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza, Hoffman wyreżyserował w 1969 r., wchodząc tym samym do grona najbardziej znanych i cenionych przez publiczność polskich reżyserów. Zdjęcia realizowano m.in. w Białym Borze koło Koszalina, w Chęcinach koło Kielc i w Krakowie. W obsadzie znaleźli się m.in.: Tadeusz Łomnicki (jako Jerzy Michał Wołodyjowski), Magdalena Zawadzka (jako Baśka), Mieczysław Pawlikowski (w roli Zagłoby), Barbara Brylska (w roli Krzysi), Jan Nowicki (jako Ketling) oraz Daniel Olbrychski (jako Azja Tuhaj-Bejowicz). Ekranizację "Pana Wołodyjowskiego" uhonorowano m.in. Złotą Kaczką dla najlepszego filmu roku. Jednocześnie powstał serial telewizyjny Hoffmana pt. "Przygody pana Michała".

Kolejnej ekranizacji sienkiewiczowskiej prozy Hoffman podjął się na początku lat 70. W 1974 r. premierę miał "Potop" z Olbrychskim w roli Kmicica. Amerykańska Akademia Filmowa nominowała "Potop" do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. W Polsce historyczna superprodukcja w reżyserii Hoffmana wygrała Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. W 1999 r., po latach starań, Hoffman wyreżyserował film "Ogniem i mieczem", w którym rolę Skrzetuskiego powierzono Michałowi Żebrowskiemu, a Bohuna – Aleksandrowi Domogarowowi.

Do najbardziej znanych obrazów Jerzego Hoffmana należą ponadto: "Trędowata" z 1976 r. – adaptacja powieści Heleny Mniszkówny, z Elżbietą Starostecką i Leszkiem Teleszyńskim w rolach głównych; "Znachor" z 1982 r., z Jerzym Bińczyckim w roli profesora Wilczura, zrealizowany na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza; "Stara baśń" z 2003 r., wyreżyserowana na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, oraz "1920 Bitwa Warszawska" (2011), pierwsza polska produkcja pełnometrażowa w technologii w 3D. 

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka