EN

10.03.2021, 09:09 Wersja do druku

Warszawa. Premiery i otwarcie galerii w Komunie Warszawa

Śnieg pada, ale w Komunie Warszawa już wiosna. Zaprasza na premiery, dzień wagarowicza w Szkole i otwarcie galerii.

fot. PatMic

PREMIERA offline: Morderstwo (w) Utopii, reż. Grzegorz Laszuk

Premiera offline najnowszej koprodukcji Komuny Warszawa i Teatru Polskiego w Poznaniu.

Wszystko wskazuje na to, że Utopia to bezludna wyspa. Wciąż jednak rozbudza marzenia, a jak wiadomo marzenia łatwiej sprzedają się niż rzeczywistość. „Morderstwo (w) Utopii” to komedia kryminalna w klasycznym oświeceniowym stylu. W jasny sposób tłumaczy pomyłki utopistów. W tle czai się pandemia oraz pierwszy transport kolonistów na Marsa. Czarnym charakterem spektaklu jest Slavoj Žižek, który w pandemicznym zamknięciu dostrzegł szansę na spełnienie komunistycznej utopii. Na szczęście w odpowiednim momencie pojawia się postać Pragmatysty, który bez litości rozprawia się z pomyłkami Utopii i wytycza kurs rakiet Elona Muska prosto na Marsa. Szybka akcja, liczne trupy, momenty zadumy i muzyka z klasycznych kryminałów ery oryginalnego kina noir zapewnia godną rozrywkę – promyk nadziei w czasie pandemii!

Spektakl „Morderstwo (w) Utopii”

wtorek/środa, 16/17 marca, g. 19.00

Komuna Warszawa / Szkoła, ul. E.Plater 31

KUP BILET ONLINE 30/40 ZŁ 

fot. PatMic

***

Dobrze ci tego nie opowiem, reż. Anna Karasińska

Spektakl wyprodukowany przez Komunę Warszawa a wystawiany po sąsiedzku - w Teatrze Studio

„Oglądam scenę bombardowania lasu. Nie wiadomo skąd dokładnie wiedziałem już wcześniej jak to wygląda i wiem jakie to uczucie być w bombardowanym lesie. Czuję satysfakcję”.

Od autorki:

Swoją pracę opieram na badaniu tego, czy jest sens mówić o wojnie w obrębie sztuki, a jeśli tak, to jakie treści mogą stać się tworzywem dla sztuki performatywnej.

Sprawdzam w jaki sposób używamy pamięci do "pamiętania" o wojnie i jak to się zmienia w pokoleniach.

Jaki jest realny wpływ tej pamięci na życie ludzi w Polsce i czy jest to mechanizm który uniwersalizuje się poza Polskę.

Czy istnieje możliwe do uzyskania doświadczenie widza które może inaczej uporządkować to co jest zapisane w pokoleniowym przekazie?

Jaką zmianę w percepcji minionej wojny uznalibyśmy za korzystną dla współcześnie żyjących?

Co byłoby korzystne - dobrze zapomnieć czy uświadomić sobie jak wiele się pamięta?

Spektakl powstał w ramach cyklu Komuny Warszawa "Przed wojną / Wojna / Po wojnie"

Spektakl „Dobrze ci tego nie opowiem”

sobota/niedziela 13/14 marca, g. 17.00

Teatr Studio, Plac Defilad 1, Warszawa

KUP BILET ONLINE 

***

Skoro szkoły działają tylko w onlajnie, w Dzień wagarowicza zapraszamy do Szkoły, całkiem offlajnowej. W programie:

Galeria Szkolna

Komuna Warszawa otwiera Galerię Szkolną – na wielkoformatowym ekranie będą wyświetlane wideo prace zamówione u młodych artystów i artystek z różnych dziedzin sztuk. Wielkoformatowe ekrany reklamowe w przestrzeni publicznej budzą złe skojarzenia. Strategia Komuny to świadome, wrogie przejęcie medium – służyć ma ono zrównoważeniu bodźców – zamiast reklam będziemy mogli kontemplować sztukę!

W pierwszej odsłonię Galerii Szkolnej zobaczymy prace Rafała Dominika, Laury Paweli, Krzysztofa Maniaka, Izy Szostak oraz Wojtka Ziemilskiego.

Galeria Szkolna

sobota, 19 marca, g. 18.00

Komuna Warszawa, Szkoła, E. Plater 31

WSTĘP WOLNY

***

Koncert: beluga stone

Projekt Macieja Sondija i Jędrzeja Dudka – współtwórców i założycieli zespołu P.Unity, braci z wyboru, tworzących razem od trzynastego roku życia. Ich debiutancki album "beluga trigga and master stone’s spiritual surfing" ukazał się 20.04.2019 nakładem U Know Me Records. Zebrane przez duet utwory charakteryzuje wielowarstwowość, skłonność do transowej powtarzalności i płynne przeplatanie formy beat-tape’u z myśleniem stricte piosenkowym. Stylistycznie materiał plasuje się 𝗴𝗱𝘇𝗶𝗲𝘀́ 𝗺𝗶𝗲̨𝗱𝘇𝘆 𝗴𝗶𝘁𝗮𝗿𝗼𝘄𝗮̨ 𝗺𝘂𝘇𝘆𝗸𝗮̨ 𝗽𝘀𝘆𝗰𝗵𝗼𝗱𝗲𝗹𝗶𝗰𝘇𝗻𝗮̨ 𝗮 𝗮𝗯𝘀𝘁𝗿𝗮𝗸𝗰𝘆𝗷𝗻𝘆𝗺 𝗵𝗶𝗽 𝗵𝗼𝗽𝗲𝗺 𝗶 𝘀𝗼𝘂𝗹𝗲𝗺.

Zespół koncertuje w kwintecie:

Jędrzej Dudek // beluga trigga - wokal, sampler

Maciej Sondij // master stone - gitara

Mikołaj Dobber - gitara

Adrian Manowski - bas

Rafał Dutkiewicz - perkusja


koncert beluga stone

sobota, 19 marca, g. 19.00

Komuna Warszawa, Szkoła, E. Plater 31

BILETY 30 ZŁ / NA MIEJSCU PRZED KONCERTEM

fot. mat. teatru

***

A już w wkrótce westernowy spektakl nagrodzonego Paszportem Polityki duetu SIKSA „O czynach niszczących opowieść”

„O czynach niszczących opowieść” to pierwsza premiera realizowana w ramach programu HUB Kultury KW, którego hasłem przewodnim w tym sezonie jest „Hello Darkness My Old Friend”. Kuratorem roku jest szwedzki reżyser Markus Öhrn.

Premiera 24 kwietnia.

Jaki ten świat jest mały. I bardzo, bardzo zły. Na westernowym padoku w ostatecznym starciu stają naprzeciw siebie dwie kowbojki. Walczą raczej o opowieść niż ze sobą nawzajem. Wiedzą, że nikt nie będzie patrzył na niuanse tego spotkania, tylko jak to zwykle bywa - na jego zakończenie. To dlatego wpuszczają widza tam, gdzie nie ma czasu na rozpamiętywanie przeszłości i ustanawianie nowych porządków – liczy się tylko to spotkanie. W końcu. Czy konfrontacja ta musi być na tyle niezwykła, by sięgać po konwencję, western, robić do niego kostiumy, scenografię, choreografię? A co jeśli już na wszystko jest za późno, a liczą się tylko zwyczajne tete-a-tete, na które często się spóźniamy? Może warto opowiadać sobie po prostu bajki: Żyły sobie dwa niedopałki. Żyły zgodnie z filozofią, że na złe wieści nigdy nie jest za późno. Pojawiały się więc właśnie wtedy, niczym dwa konie brodzące w błocie.

Organizatorka spotkania: SIKSA

Rewolwerami władają: Magda Dubrowska, Alex Freiheit, Anna Steller, Martyna Konieczny, Piotr Buratyński, Tomasz Armada, Konstanty Usenko

Wydarzenia dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektów HUB Kultury KW oraz Scena Prezentacje KW.

Projekt Galeria Szkolna powstał dzięki wsparciu ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne