Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
29 stycznia w Teatrze Polskim odbędzie premiera spektaklu „Tango” Sławomira Mrożka w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego. Do 18 lutego można natomiast przesyłać zgłoszenia do konkursu na projekt muralu Mrożka, który zostanie zrealizowany w przestrzeni foyer Sceny Kameralnej. W marcu Teatr Polski zrealizuje premierę dla dzieci - „Przygody Koziołka Matołka”.
O czym jest „Tango”? O społeczeństwie. O rodzinie. O teatrze i artystach. O wolności jednostki i zbiorowości. O wartościach. O poszukiwaniu ładu. O władzy. „Tango” jest po prostu o nas. Jedna z najbardziej znanych sztuk Mrożka diagnozuje różne obszary naszej rzeczywistości z niesłabnącą bezwzględnością – trafnie i aktualnie – mimo, że powstała blisko sześćdziesiąt lat temu. Im więcej lat mija, tym wyraźniej widać, że nie mieli racji, ci, którzy nazywali twórczość Mrożka „teatrem absurdu”.
W 2023 roku przypada 110. rocznica otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie i 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Premiera „Tanga” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zainauguruje cykl wydarzeń poświęconych obu tym rocznicom.
PREMIERA
29 stycznia
Duża Scena
***
CZYTAMY W POLSKIM: „Przylepka i potwór”
Spotkanie z Susaną Osorio-Mrożek oraz czytanie fragmentów książki jej autorstwa „Przylepka i potwór”.
Poprowadzenie Janusz Majcherek.
30 stycznia, godz. 18.00
Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka
***
KONKURS NA PROJEKT MURALU MROŻKA
Trwa Konkurs na Mural przedstawiający podobiznę Sławomira Mrożka, który ozdobi foyer Sceny Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie. Konkurs skierowany jest do osób pełnoletnich, także nieposiadających wykształcenia plastycznego. Projekty można nadsyłać w terminie do 18 lutego. Zapraszamy do udziału!
Wyniki konkursu ogłosimy 10 marca.
***
CZYTAMY W POLSKI: „Dwie głowy ptaka” Władysław Terlecki
Inscenizowane czytanie w ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego.
Scenariusz: Janusz Majcherek
Opieka artystyczna: Tomasz Błasiak
OBSADA: Tomasz Błasiak, Jakub Kordas, Michał Kurek, Szymon Kuśmider, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski, Antoni Ostrouch, Maksymilian Rogacki, Przemysław Wyszyński.
Znakomite dramaty historyczne Władysława Terleckiego – „Dwie głowy ptaka”, „Cyklop” i „Krótka noc” – wprowadzą nas w świat narodowego mitu, pokazując go z perspektywy losów jednostki.
Otwierający cykl czytań dramat „Dwie głowy ptaka” opowiada o Aleksandrze Waszkowskim, ostatnim naczelniku powstania styczniowego, który osadzony w Cytadeli, oczekując na wykonanie wyroku śmierci, podejmuje współpracę z carską ochraną. Dlaczego to robi? Przecież nie dla uratowania życia, bo na to nie ma nadziei? Dlaczego człowiek czynu porzuca ideę walki zbrojnej? Czy chęć ocalenia innych jest zdradą ideałów, czy też wyrazem przezorności i rozsądku? Czy cel może uświęcać środki? Wydaje się, że znamy odpowiedzi na te pytania. A może jednak nie…?
11 stycznia, godz. 12.00, 12 stycznia, godz. 19.00
Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka
„Cyklop” – 29 marca, godz. 19.30, „Krótka noc” – maj 2023
***
TEATR POLSKI DZIECIOM
Kornel Makuszyński
Przygody Koziołka Matołka
Adaptacja i reżyseria: Maksymilian Rogacki
Dekoracje i kostiumy: Diana Marszałek
Światło: Paweł Śmiałek
OBSADA:
Marta Alaborska, Eliza Borowska, Marcin Jędrzejewski, Jakub Kordas, Dominik Łoś, Maksymilian Rogacki.
PREMIERA
3 marca
Scena Kameralna im. Sławomira Mrożka
***
KONCERT Włodek Pawlik „Baczyński 100”
Projekt poetycko – muzyczny „Baczyński 100” powstał w związku z przypadającą w 2021 roku 100. rocznicą urodzin genialnego poety pokolenia Kolumbów, żołnierza Armii Krajowej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Skomponowania muzyki do wybranych wierszy podjął się laureat Grammy Włodek Pawlik. Powstały nowe utwory wokalne, które zadziwiają współczesnymi brzmieniami, nawiązującymi do idiomu współczesnego jazzu i alternatywnego popu, w znakomitej interpretacji Natalii Wilk i Marka Bałaty, przybliżając w ten sposób uniwersalny i ponadczasowy fenomen poezji Baczyńskiego. Wyjątkową wartość artystyczną mają recytacje wybitnych polskich aktorów Grażyny Barszczewskiej i Jerzego Schejbala, w które wplatają się intrygujące dźwięki fortepianowych improwizacji kompozytora, tworząc wyrafinowaną, delikatną, wręcz impresjonistyczną aurę muzycznych ilustracji.
W marcu 2022 roku ukazała się z tym materiałem płyta CD, którą artyści biorący udział w nagraniu dedykowali walczącej o wolność Ukrainie.
Krzysztof Kamil Baczyński – poezje, Włodek Pawlik – muzyka
Wokaliści: Natalia Wilk, Marek Bałata, recytacje: Grażyna Barszczewska, Jerzy Schejbal
Muzycy: Włodek Pawlik – fortepian, Łukasz Pawlik – syntezatory, Damian Kostka – bass, Cezary Konrad – perkusja
***
KONCERT
16 lutego
Duża Scena
Kulturalna szkoła na Mazowszu
Bilet za 1 zł dla szkół
Teatr Polski w Warszawie uczestniczy w Programie „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego inicjatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. W ramach Programu zorganizowane grupy szkolne mogą skorzystać z oferty repertuarowej naszego Teatru, za preferencyjną cenę biletu - tylko 1 zł. Oferta jest przeznaczona dla szkół z terenu województwa mazowieckiego. Program został przedłużony do 31 grudnia 2023 r.
Ideą programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza jako zadania spełniającego niezwykle ważne funkcje wychowawcze i edukacyjne – rozwoju młodego człowieka, popularyzacji oraz doskonalenia form i metod młodzieżowej aktywności w szeroko rozumianej kulturze. Program ma również zachęcać i inspirować do planowania i realizowania ciekawych lekcji pobudzających młodzież do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze na Mazowszu. Promocyjna cena biletów wstępu ma umożliwić dostęp uczniom, którzy często z powodu barier finansowych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego lub mają do niego utrudniony dostęp.
Do udziału w Programie uprawnieni są uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych typu: licea ogólnokształcące, technika, branżowe szkoły I stopnia, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego.
W Programie mogą brać udział uczniowie z Województwa Mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych wraz z ich opiekunami.
Warunkiem skorzystania z Programu jest złożenie przez szkołę wypełnionego zgłoszenia w formie papierowej lub elektronicznej. Regulamin i formularze znajdują się na stronie Teatru: teatrpolski.waw.pl.
Szczegółowe informacje:
Biuro Obsługi Widzów, tel. 22 505 92 20, [email protected]
Inicjatorem programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego