EN

21.06.2021, 08:43 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu "Uszedłem tylko ja sam" na Scenie Przodownik

Na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy 25 czerwca odbędzie się premiera spektaklu "Uszedłem tylko ja sam" Caryl Churchill w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Wystąpią: Katarzyna Herman, Anna Moskal, Agnieszka Roszkowska i Agnieszka Wosińska.

fot. Weronika Łucjan-Grabowska/ mat. teatru

"Myślę mocno robiąc ten spektakl o tym, co nas ocala, co może nas ocalić i o zdaniu, które przeczytałam u Sigrid Nunez i zostało we mnie najmocniej: powiedz mi przez co przechodzisz, a ja ci potowarzyszę. O obecności. O schronieniu. O ratunku w byciu po prostu obok kogoś, kto też coś przeżywa" - powiedziała o pracy nad spektaklem reżyser Agnieszka Glińska, cytowana w przesłanej PAP informacji.

Akcja przedstawienia rozgrywa się w letnie popołudnie w przydomowym ogrodzie, gdzie spotykają się cztery kobiety. "Ich rozmowy o rodzinie, młodości, codziennych obowiązkach, serialach, marzeniach i konfliktach międzynarodowych – chaotyczne i postrzępione – zderzają się z wizjami apokalipsy" - napisano w zapowiedzi przedstawienia.

Sztuka miała swoją prapremierę w 2016 r. w Londynie i została umieszczona przez krytyków dziennika "The Guardian" na ósmym miejscu listy najważniejszych spektakli XXI w.

"Tytuł przedstawienia nawiązuje do słów ocalałego sługi z Księgi Hioba: Uszedłem tylko ja sam, aby ci o tym donieść. Czy bohaterki dramatu Caryl Churchil są jedynymi świadkami końca świata?" - czytamy na stronie Teatru Dramatycznego.

"Pełnia miłości bliźniego to po prostu być zdolnym go zapytać: Jaka jest twoja udręka?. Idąc za myślą Simone Weil, Churchill zadaje sobie i nam pytanie: co może nas jako ludzi ocalić przed atrofią uczuć i emocji? Odpowiedzią wydaje się drugi człowiek. Ten, który oczekuje wysłuchania i sam otwarty jest na historię innego" - napisała w eseju do programu przedstawienia Agnieszka Górnicka.

Tłumaczenie sztuki - Małgorzata Semil. Reżyseria - Agnieszka Glińska. Scenografię zaprojektowała Monika Nyckowska, a kostiumy - Katarzyna Lewińska. Muzykę skomponował Ygor Przebindowski.

Występują: Katarzyna Herman, Anna Moskal, Agnieszka Roszkowska i Agnieszka Wosińska.

Premiera spektaklu - 25 czerwca o godz. 19 na Scenie Przodownik Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Kolejne przedstawienia - 26 i 27 czerwca br.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne