EN

9.06.2021, 12:27 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu "Słowo jest ogień" w Teatrze Polskim - w sobotę

Inne aktualności

Na Dużej Scenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie 11 czerwca odbędzie się premiera spektaklu "Słowo jest ogień" na podstawie utworów Cypriana Kamila Norwida. Autorem scenariusza przedstawienia jest Janusz Majcherek, a jego reżyserem Szymon Kuśmider.

"W Roku Norwidowskim, wobec zbliżającego się jubileuszu dwusetnych urodzin czwartego wieszcza, zapraszamy na spektakl poetycki inspirowany jego twórczością" - poinformowała PAP specjalista ds. PR teatru Marta Antczak-Gerla.

Cyprian Kamil Norwid był poetą, nowelistą, dramaturgiem, publicystą, rysownikiem. "Człowiek niepotrzebny, jak sam napisał w trupie doskonałej nad-kompletowy aktor" - napisano w informacji.

"Twórca, który szukał swego miejsca i go nie znalazł. Artysta, który wiedział, że społeczeństwo go nie chce, tym boleśniej odczuwał, że jest temu społeczeństwu potrzebny. Niespełniony geniusz, samotnik postrzegany jako dziwak" - czytamy o Norwidzie.

Zaznaczono, że "niezależność myśli utożsamiał z niezależnością materialną". "Nie umiał jak Mickiewicz zjednywać sobie ludzi, nie grywał na giełdzie jak Słowacki, nie mógł dokładać do swej twórczości z rodowego majątku jak Krasiński..." - czytamy na stronie Teatru Polskiego.

Jak wyjaśniono, "chciał utrzymywać się wyłącznie z działalności twórczej". "Wolność artystyczną okupił życiem w ubóstwie, śmiercią w nędzy i zapomnieniem tuż po odejściu" - napisano.

"Czwartym wieszczem stał się dopiero w dwudziestym wieku" - przypomniano.

"W Roku Norwidowskim, w 200 rocznicę urodzin artysty, czytamy go na nowo. A jego słowo jest ogień" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

W scenariuszu przedstawienia wykorzystano teksty Norwida oraz Konstantego Gaszyńskiego, Juliusza W. Gomulickiego, Andrzeja Edwarda Koźmiana, Kajetana Koźmiana, Zygmunta Krasińskiego, Teofila Lenartowicza, Władysława Mickiewicza, Czesława Miłosza, Marcelego Motty'ego, Aleksandra Niewiarowskiego, Jana Rosena, Zbigniewa Sudolskiego, Józefa Tokarzewicza i Antoniego Zaleskiego.

Scenariusz - Janusz Majcherek. Reżyseria - Szymon Kuśmider. Praca nad słowem - Teresa Budzisz-Krzyżanowska. Scenografię zaprojektowała Jolanta Gałązka, a kostiumy - Grażyna Piworowicz. Muzykę skomponował Dominik Strycharski. Projekcje przygotował Piotr Solecki. Nagranie wideo - Tomasz Kencler. Za reżyserię światła odpowiada Jarosław Wardaszka.

Występują: Krzysztof Kwiatkowski (Norwid I), Paweł Krucz (Norwid II), Jerzy Schejbal (Norwid III), Krystian Modzelewski (Pan I / Norwid IV), Adam Cywka (Pan II / Norwid V), Katarzyna Skarżanka (Zakonnica), Ewa Domańska (Pani I), Dorota Landowska (Pani II) oraz na projekcji wideo Andrzej Seweryn.

Premiera spektaklu poetyckiego "Słowo jest ogień" - 12 czerwca o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Warszawie. Kolejne przedstawienie - 13 czerwca br.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne