EN

20.02.2023, 08:34 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu „Gra” w Instytucie Teatralnym - w piątek

W Instytucie Teatralnym (IT) im. Z. Raszewskiego w Warszawie 24 lutego odbędzie się premiera spektaklu „Gra” w reż. Svitlany Doronchenko z udziałem studentów z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego - poinformował PAP dział promocji IT.

fot. mat. Instytutu Teatralnego

Jak podkreślono, "wydarzenie organizowane jest w związku z pierwszą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę".

Twórczyni przedstawienia Svitlana Doronchenko to uchodźczyni z Ukrainy, uczestniczka programu Rezydencji Artystycznych Instytutu Teatralnego. Jej spektakl "Gra" nawiązuje do sztuki "Sytuacje rodzinne" serbskiej pisarki Biljany Srbljanović.

"Wybór opowieści o doświadczeniach wojny bałkańskiej to znak, że w drugim roku pełnowymiarowego konfliktu zbrojnego ukraińscy twórcy szukają języka, pozwalającego zuniwersalizować doświadczenia wojennej traumy. Na scenie IT zobaczymy więc opowieść o dzieciach samotnych, niezaopiekowanych przez dorosłych, być może osieroconych. Dzieciach, które utraciwszy beztroskę dzieciństwa próbują odnaleźć bezpieczeństwo odgrywając role z pozornie normalnego życia" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

"Dla mnie to, co dzieje się w Mariupolu i Melitpolu jest bardzo bolesnym tematem, śledzę je od pierwszego dnia wojny. Nadal sporo osób pozostaje tam pod okupacją. Ktoś nie wyjechał, bo czekał na ruskij mir, ktoś po prostu nie był w stanie tego zrobić. Dorosłym, którzy pozostali na tych terenach towarzyszą ich dzieci, które teraz zostały pozbawione dzieciństwa. Donosy, filtrowanie, propaganda w szkołach i w telewizji, brak normalnych warunków życia, brak pracy i pieniędzy – to ich rzeczywistość" - powiedziała reżyser Svitlana Doronchenko, cytowana w informacji.

Podkreśliła, że "to, co dzieje się w sztuce, napisanej przez Biljanę Srbljanović w 1998 r. jest bardzo podobne do życia pod obecną okupacją". "Konflikty, brak miłości, okrucieństwo i obojętność stają się normą, a te traumy wymagają długiego czasu, aby je wyleczyć. Niestety, nie możemy tego zmienić, ale możemy się nad tym zastanowić, wyrazić swój ból w sztuce i przekazać ten ból światu" - wyjaśniła twórczyni przedstawienia.

Reżyseria - Svitlana Doronchenko (wykładowczyni reżyserii i aktorstwa na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego). Jej asystentem jest student II roku na wydziale reżyserii filmów dokumentalnych w Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji.

Występują: Anna Tsyhankova (Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji, II rok na wydziale reżyserii filmów dokumentalnych), Polina Hordiienko (Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji, II rok na wydziale reżyserii filmów dokumentalnych), Julia Bukała (Warszawska Akademia Teatralna im. Zelwerowicza, III rok na wydziale aktorskim) i Kateryna Fareniuk (absolwentka wydziału aktorskiego Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji).

Spektakl grany będzie w języku ukraińskim z polskimi napisami. Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie IT oraz w serwisie GoOut.net.

Premiera "Gry" - 24 lutego o godz. 19 w IT im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Svitlana Doronchenko jest z wykształcenia aktorką teatralną i filmową. Przez 20 lat pracowała w Donieckim Obwodowym Akademickim Teatrze Dramatycznym w Mariupolu. W 2014 r. przeniosła się do Kijowa, gdzie ukończyła studia reżyserii teatru dramatycznego.

Następnie rozpoczęła studia podyplomowe w Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenki-Karego, a od 2018 r. jako wykładowczyni aktorstwa i pracy reżyserskiej prowadziła zajęcia ze studentami na Wydziale Reżyserii i Dramaturgii Filmowej. Równolegle pracowała jako aktorka i reżyser w Ukraińskim Teatrze Współczesnym, występowała w serialach telewizyjnych, uczyła aktorstwa w Teatrze Studio Obraz i w Dziecięcym Teatrze Muzycznym "Słoneczko".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne