EN

23.05.2024, 13:33 Wersja do druku

Warszawa. Premiera spektaklu „Bezmatek” w Komunie Warszawa - w niedzielę

Ten spektakl to próba odnalezienia i zrozumienia miłości, która odeszła wraz z matką, a teraz powraca w każdym słowie, ruchu, wspomnieniu o niej – wyjaśnia reżyser Patryk Warchoł. Premiera „Bezmatka” wg prozy Miry Marcinów w Komunie Warszawa – w niedzielę.

fot. mat. organizatora

"Bezmatek to spektakl adaptujący książkę Miry Marcinów, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2021, a autorka otrzymała za nią Paszport Polityki 2021" - napisano na stronie Komuny Warszawa.

Jak wyjaśniono, "spektakl przenosi na scenę intensywne przeżycie zatracenia w miłości i stracie". "Próbując podzielić się doświadczeniem śmierci Matki, nieobecnej bohaterki Bezmatka, natrafiamy na przeszkodę: zatapiamy się w opowieści o miłości do Niej; o Jej braku, wspomnieniach, własnym dzieciństwie w potransformacyjnej rzeczywistości lat 90. Śmierć Matki daje przyczynek do stworzenia poematu o Niej. Poematu, w którym się zatracamy, szukając Jej" - powiedział reżyser Patryk Warchoł cytowany w informacji.

"Ten spektakl to próba odnalezienia i zrozumienia miłości, która odeszła wraz z matką, a teraz powraca w każdym słowie, ruchu, wspomnieniu o niej" - podkreślił twórca przedstawienia.

Powieść opublikowało w 2020 r. wydawnictwo Czarne.

"W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata 90. i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki" - czytamy w nocie wydawniczej.

Jak zaznaczono, "Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty nie wiadomo za czym, choć wiadomo, że tej pustki wypełnić się nie da".

"Bezmatek to brutalna opowieść o pragnieniu życia i ucieczce od umierania oraz historia wielkiej, szalonej i zachłannej miłości, jaka może się wydarzyć tylko między matką a córką" - napisano na stronie wydawnictwa Czarne.

Reżyseria i scenariusz - Patryk Warchoł. Dramaturgia - Anita Szymańska. Muzyka - Nikodem Słomczyński. Scenografię zaprojektowała Maja Zęgota, a kostiumy - Jana Nedelko. Za reżyserię światła i wideo odpowiada Natalia Mentkowska. Choreografię opracowała Alisa Makarenko. Kamera live oraz wideo - Ewa Borowska. Występują Aleksandra Bożek i Monika Szufladowicz.

Premiera "Bezmatka" - 26 maja o godz. 19 w Komunie Warszawa (ul. E. Plater 31). Kolejne przedstawienia - 27-29 maja.

Organizatorem wydarzenia jest Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy.

Źródło:

PAP