EN

6.05.2021, 09:32 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Silenzio!" Ramony Nagabczyńskiej online z Nowego Teatru

Na kanale VOD Nowego Teatru w Warszawie odbędzie się 7 maja transmisja premierowego spektaklu "Silenzio!" w choreografii Ramony Nagabczyńskiej. Spektakl zrealizowano w ramach 2. edycji programu choreograficznego "Poszerzanie pola".

fot. mat. teatru

"Opera to oś spektaklu Ramony Nagabczyńskiej. Choreografka, aby opowiadać o kobiecych głosach, odwołuje się do opery – dziedziny sztuk performatywnych wystawianej w niemalże niezmienionej formie od wieków" - napisano na stronie Nowego Teatru.

Zaznaczono, że "głos kojarzony jest głównie ze sferą symboliczną; ze znaczeniami przypisywanymi dźwiękom". "Zapominamy, że jest manifestacją skomplikowanych cielesnych predyspozycji. Te głosy, które wymykają się porządkowi symbolicznemu są przesuwane poza nawias: co nie oznacza, że nie istnieją - jedynie, że utraciliśmy zdolność ich słyszenia" - czytamy w zapowiedzi spektaklu.

Jak wyjaśniono, "tradycyjne praktyki kobiecego śpiewu znalazły swój ujarzmiony przez kompozytorów operowych odpowiednik w postaci wirtuozerskich arii operowych". "Tam pierwotna ekstaza głosu miesza się z wyrafinowaną propagandą krzywdzącego porządku" - napisano.

Choreografia - Ramona Nagabczyńska. Dramaturgia - Agata Siniarska. Muzykę skomponował Lubomir Grzelak. Opracowanie partii wokalnych - Barbara Kinga Majewska. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Dominika Olszowy. Współpraca przy kostiumach i scenografii - Dominika Święcicka. Reżyseria świateł - Jędrzej Jęcikowski. Nauczycielka tańców barokowych - Marta Baranowska (Cracovia Danza).

Performerki i współtwórczynie przedstawienia: Katarzyna Szugajew, Karolina Kraczkowska, Barbara Kinga Majewska i Ramona Nagabczyńska.

Partnerami wydarzenia są Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum w Ruchu.

Spektakl zrealizowano w ramach drugiej edycji programu choreograficznego "Poszerzanie pola", realizowanego przez Nowy Teatr w Warszawie i Art Stations Foundation w Poznaniu. Jego kuratorką jest Joanna Leśnierowska.

Początek premiery online "Silenzio!" - 7 maja o godz. 19 na kanale VOD Nowego Teatru w Warszawie.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne