EN
30.09.2021, 12:43 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Na 4 – Terra Incognita" Edyty Kozak w STUDIO teatrgalerii - w piątek

W warszawskim STUDIO teatrgalerii w piątek odbędzie się premiera spektaklu teatru tańca "Na 4 – Terra Incognita" w choreografii Edyty Kozak. Przedstawienie zrealizowano w ramach 20. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu "Ciało/Umysł".

fot. mat. organizatora

"Edyta Kozak z czwórką młodych tancerzy zanurza się w świat radości i trudności płynącej z bycia razem. Nawiązuje do pracy choreograficznej z 1995 r. pt. Na czterech, którą stworzyła dla pierwszego w Warszawie niezależnego zespołu tańca współczesnego, Teatru Tańca NEI (Beata Wojciechowska, Edyta Kozak, Paweł Pniewski i Marek Wasążnik)" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono, "po dwudziestu pięciu latach od premiery, wraca, aby przyjrzeć się swojej dawnej choreografii i dokończyć spektakl wraz z tancerzami, którzy mają dziś tyle lat, co członkowie Teatru Tańca NEI, kiedy tworzyli Na czterech".

Zaznaczono, że "w spektaklu wykorzystano archiwalny zapis Na czterech z Kino Teatru Tęcza z 1995 r.". "Premiera Na czterech w Kino Teatrze Tęcza na Żoliborzu otworzyła pierwszy Międzynarodowy Festiwal Małe Formy Teatru Tańca, przekształcony w 2001 r. w Festiwal Ciało/Umysł, którego Kozak była pomysłodawczynią i który prowadzi do dziś" - napisano.

"Głęboko przemyślałam, co to znaczy dla mnie zrobić nowy spektakl na dwudziestą edycję Festiwalu Ciało/Umysł. Nie chodzi mi o skupienie się na swojej twórczości artystycznej. Postanowiłam przypomnieć swoją choreografię sprzed lat i otworzyć archiwum pamięci jako źródło historyczne" - powiedziała Edyta Kozak, cytowana w informacji.

"Chciałabym je poddać analizie, przetworzeniu i poszerzeniu z nowym pokoleniem tancerzy. Jest to dla mnie jedyne możliwe podejście w kontekście myślenia o choreografii jako praktyce upowszechniania wiedzy. Wiedzy, której można doświadczyć wyłącznie poprzez zagłębienie się" - wyjaśniła.

Choreografka zaznaczyła, że "chciałaby dać się poprowadzić". "Zaufać tym, którzy dziś, podobnie jak ja kiedyś, odkrywają potencjał tańca, a przede wszystkim potencjał siebie" - powiedziała.

"Ważne jest dla mnie także spotkanie na nowo z członkami Teatru Tańca NEI. Z artystami, którzy pozwolili mi na eksperymentowanie, a także poczucie przynależności. Mogliśmy wspólnie tworzyć, inspirować się, dawać sobie przestrzeń" - mówiła. "Spotkanie po dwudziestu pięciu latach to jak powrót do utraconego poczucia jedności, które mam nadzieję odzyskać podczas pracy nad spektaklem w relacji z innymi" - dodała Kozak.

Koncepcja, choreografia i reżyseria - Edyta Kozak. Kreacja i wykonanie: Artur Grabarczyk, Aleksandra Krajewska, Michał Przybyła, Magda Widłak oraz gościnnie Teatr Tańca NEI: Edyta Kozak, Paweł Pniewski, Beata Wojciechowska i Marek Wasążnik. Muzyka - Igor Czerniawski. Za reżyserię światła odpowiada Jacqueline Sobiszewski. Kostiumy zaprojektowała Weronika Broiło-Gawrońska. Realizacja wideo - Kopaniszyn Studio.

Premiera - 1 października o godz. 19.30. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami. Kolejne przedstawienie - 2 października br.

20. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu "Ciało/Umysł" odbywa się od 6 sierpnia do 17 października w Internecie oraz na scenach Warszawy.

Jak przypomniano, "w tym roku Festiwal Ciało/Umysł świętuje swoją 20. edycję z hasłem Niech żyję!". "Pierwsze prezentacje pojawiły się na wirtualnej e-Scenie C/U, czyli na FB i kanale YouTube, a od 1 października festiwal zagości na trzech warszawskich scenach – STUDIO teatrgaleria, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Komuna Warszawa" - wyjaśniono.

"W programie trzy spektakle premierowe: Na 4 – Terra Incognita Edyty Kozak, Humani corporis fabrica Jacka Przybyłowicza, Złe ziele Magdy Jędry, oraz wydarzenia specjalne: całodniowa Impresska, Wielka Gra z udziałem publiczności, a także wydarzenia towarzyszące: film, panel dyskusyjny, spotkania z artystami" - napisano.

Więcej informacji o programie festiwalu znaleźć można na stronie: cialoumysl.pl.

Źródło:

PAP