EN

25.06.2020, 17:38 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "La serva padrona" w Polskiej Operze Królewskiej

Polska Opera Królewska zaprasza 4 i 11 lipca o godz. 19.00 na premierowe pokazy "La serva padrona" w reż. Jitki Stokalskiej.

mat. teatru

Polska Opera Królewska ma zaszczyt zaprosić na kolejne wydarzenie organizowane pod Mecenatem PZU.

Giovanni Battista Pergolesi, słynny przedstawiciel włoskiego baroku, mimo iż żył zaledwie dwadzieścia sześć lat, pozostawił po sobie dzieła, które zapewniły mu trwałe miejsce w historii muzyki. Najjaśniejszą gwiazdą w katalogu jego twórczości pozostaje na pozór skromne intermezzo "La serva padrona" ("Służąca panią"). Ten niewielkich rozmiarów utwór, który wyszedł spod pióra zaledwie 23-letniego Pergolesiego, do dziś nie schodzi z europejskich afiszy, pokazywany zarówno w oryginalnej wersji językowej, jak i w licznych tłumaczeniach.

Libretto sporządzone przez Gennara Antonia Federica zbudowane jest na prostej intrydze wywodzącej się z tradycji commedia dell'arte. Oto zamożny stary kawaler poszukuje żony, a jego przebiegła służąca skutecznie przedstawia siebie jako najlepszą kandydatkę do tej roli. Pergolesi znajduje doskonałe środki muzyczne, by scharakteryzować bohaterów, a wyśpiewywany przez nich tekst odzwierciedlany jest w pełnych uroku recytatywach i ariach. Znakomicie podsumował zastosowane przez młodego kompozytora zabiegi Piotr Kamiński w swym leksykonie Tysiąc i jedna opera, przyrównując talent Pergolesiego do zdolności jednego z największych muzycznych geniuszy w historii:

Chyba tylko Mozart zdoła wysnuć z dwunastu nut gamy chromatycznej takie bogactwo wesołej, teatralnej myśli, jedną ręką trzymając się tekstu, drugą kreśląc niewyczerpane, muzyczne czary, z nich zaś wywodząc, celnie, oszczędnie i elegancko, żywe postaci, o których wiemy wszystko.

GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI

LA SERVA PADRONA

SŁUŻĄCA PANIĄ

premiera 4 i 11 lipca, godz. 19.00

Teatr Królewski w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

BRAK STACJONARNEJ SPRZEDAŻY BILETÓW PRZED WYDARZENIEM

Bilety: www.ewejsciowki.pl

Zapraszamy do zapoznania się z zasadami uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Polską Operę Królewską:

- jeśli nie czujesz się dobrze, jesteś chory, miałeś styczność z osobą zainfekowaną - zostań w domu.

- zabierz ze sobą maseczkę. Po wejściu do budynku Teatru obowiązuje Cię noszenie maseczki zakrywającej usta i nos.

- po wejściu do budynku Teatru zdezynfekuj dłonie.

- koniecznie podpisz Oświadczenie Uczestnika dostępne na www.operakrolewska.pl. Jeśli masz taką możliwość, przynieś wydrukowane i podpisane oświadczenie, jeśli nie - wypełnij je w Teatrze, w miejscu wskazanym przez obsługę.

- w dniu koncertu szatnia będzie nieczynna. Prosimy o zabranie okryć wierzchnich na widownię.

- zajmij miejsce na widowni wskazane przez obsługę.

- prosimy o wcześniejsze przybycie na wydarzenie - osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na widownię.

Dbamy o bezpieczeństwo naszych Widzów!

Przy wejściu do budynku dostępne są środki do dezynfekcji rąk.

Przestrzeń wspólna oraz sanitarna jest dezynfekowana.

Widownia będzie zapełniona w max 50%.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne