EN

11.10.2021, 08:16 Wersja do druku

Warszawa. Premiera "Don Kichota" w Teatrze Soho - w sobotę

Mam wrażenie, że powstaje przedstawienie, które silnie akcentuje potrzebę teatru w człowieku. Wiarę w to, że w teatrze stwarzamy światy - powiedział PAP dyrektor artystyczny Teatru Soho i reżyser nowego spektaklu "Don Kichot" wg Cervantesa Igor Gorzkowski. Premiera w sobotę w Teatrze Soho.

fot. proj. Katarzyna Szarek

- Powieść Miguela de Cervantesa to dzieło olbrzymie, ale wydało nam się, że umiejętnie zaadaptowane pozwoli podsumować nasze, czyli Studia Teatralnego KOŁO, dwudziestoletnie już zmagania ze światem. Nie tylko moje, jako reżysera, ale też aktorów, którzy od dwóch dekad są ze Studio związani - wyjaśnił Gorzkowski. - Bo oni uprawiają, ujmę to tak, "artystyczną donkiszoterię" - podkreślił reżyser.

- Bartosz Mazur, który debiutował w Studio Teatralnym KOŁO w 2000 r. rolą Marcela w spektaklu "W poszukiwaniu straconego czasu", zagra Don Kichota - mówił. - Sancho "Brzuchacza" będzie kreował Wiktor Korzeniewski, który po raz pierwszy wystąpił w moim spektaklu "Rosyjski dramat" również w 2000 roku" - wyjaśnił.

Reżyser przyznał, że w pracy nad scenariuszem posłużył się nowym tłumaczeniem Wojciecha Charchalisa. - Bardzo współczesnym i drapieżnym - ocenił.

- W przedstawieniu wystąpi także trójka bardzo młodych aktorów - Aleksandra Batko, Maciej Cymorek, Igor Kowalunas, którzy nie mają etatów. Mam nadzieję, że z takiej mieszanki aktorów, którzy są z nami od początku, i młodych artystów, którzy teraz do nas doszli, powstanie nowa jakość - powiedział Gorzkowski.

"Uniwersalizm mitu błędnego rycerza z Manczy pozwala nadać szerszy kontekst naszej opowieści. O czym to będzie przedstawienie? O marzeniach - okolicznościach, w jakich się rodzą i umierają. O uporze w dążeniu do nich. O nas samych. O rozpaczy, kiedy rozwiewa je wiatr przyziemnej codzienności" - napisano w zapowiedzi na stronie teatru.

Zaznaczono, że "w kontekście postaci literackiej" będzie to spektakl "o aktorze, który wciela się w postać i gra nie swoje życie, odbywa marzycielską podróż". "Interesuje nas postawa marzyciela – dziś, współcześnie. Czy współczesny marzyciel to ciągle niepoprawny romantyk?" - czytamy w zapowiedzi.

Scenariusz i reżyseria - Igor Gorzkowski. Za kostiumy odpowiada Joanna Walisiak, a za scenografię – Honza Polivka. Muzykę skomponował Maciej Witkowski. Wykonanie muzyki - Olek Adamski, Maciej Witkowski i Piotr Wiśnioch. Konsultacje choreograficzne - Inga Pilchowska.

Spektakl zrealizowano w ramach programu OFF Polska, finansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Teatr Soho to scena prowadzona przez Stowarzyszenie Studio Teatralne KOŁO. "Znakiem rozpoznawczym teatru jest tworzenie literackiego teatru pod prąd, teatru opartego na rzetelnej pracy teatralnej oraz na wysokim rzemiośle twórczym. Spektakle są bardzo dopracowanymi formami teatralnymi, w których twórcy mają więcej czasu na pracę niż w teatrze instytucjonalnym, a widzowie, więcej szansy na przeżycie czegoś wyjątkowego, bliskiego, dzięki kameralnej przestrzeni sceny i widowni" - napisano na stronie teatru.

Premiera "Don Kichota" - 16 października o godz. w Teatrze Soho w Warszawie (ul. Mińska 25 bud. 74). Kolejne przedstawienia - 17-20 października.

Źródło:

PAP