EN

5.02.2024, 15:35 Wersja do druku

Warszawa. Premiera „Apetytu na czereśnie” Agnieszki Osieckiej w Teatrze IMKA - w piątek

W stołecznym Teatrze IMKA 9 lutego odbędzie się premiera „Apetytu na czereśnie” - minimusicalu według Agnieszki Osieckiej z muzyką Mikołaja Małeckiego. Na scenie widzowie zobaczą aktorkę teatralną, filmową i piosenkarkę Marię Niklińską oraz piosenkarza i aktora filmowego Rafała Olbrychskiego.

fot. mat. organizatora

Prapremierę minimusicalu "Apetytu na czereśnie" z tekstami Agnieszki Osieckiej wyreżyserował w warszawskim Teatrze Ateneum im. S. Jaracza Zdzisław Tobiasz (prem. 13 czerwca 1968). W rolę Kobiety wcieliła się Iga Cembrzyńska, a Mężczyznę zagrał Marian Kociniak. Od tego czasu minimusical Osieckiej wystawiono ponad 30 razy w teatrach w całej Polsce, ale i w Teatrze Polskim w Londynie oraz na Scenie Polskiej w Czeskim Cieszynie. "Apetyt na czereśnie" w Teatrze Telewizji zrealizował Romuald Szejd (prem. 2 marca 1975), a w przedstawieniu wystąpili Krystyna Sienkiewicz i Piotr Fronczewski.

"Ona i On. Siedzą na peronie dworca kolejowego. Zaraz pociągi odjadą i powiozą ich w dwie różne strony. Ona wraca z rozprawy rozwodowej, on też rozpoczyna nowy rozdział w życiu. Ten poprzedni obojgu nie udał się. Wspominają, dyskutują, kłócą się. Chcą zrozumieć, dlaczego znaleźli się na tym peronie. Rozmawiają, rozmawiają, rozmawiają..." - napisano o akcji przedstawienia.

Podkreślono, że "urok i sedno minimusicalu Apetyt na czereśnie tkwi właśnie w ich rozmowie, którą wymyśliła mistrzyni słowa Agnieszka Osiecka – poetka, która na relacjach damsko-męskich znała się jak nikt inny". "Swoje miłosne doświadczenia i refleksje przelewała na papier i pokazywała światu" - dodano w zapowiedzi.

"Atutem przedstawienia są piosenki, które przenoszą ich rozmowę w zupełnie inny wymiar dostępny tylko dzięki tej autorce" - czytamy na stronie Teatru IMKA.

Adaptacji tekstów Agnieszki Osieckiej dokonała Anna Seniuk. Opiekę reżyserską sprawował Przemysław Dąbrowski. Konsultacji scenograficznych udzieliła Tatiana Kwiatkowska. Kostiumy zaprojektowała Wiganna Papina. Muzykę skomponował Maciej Małecki. Za efekty dźwiękowe odpowiada Filip Kuncewicz.

Na scenie widzowie zobaczą aktorkę teatralną, filmową ("Ja Wam pokażę", "Jutro idziemy do kina") i piosenkarkę Marię Niklińską oraz Jutro idziemy do kina"), piosenkarza i aktora filmowego Rafała Olbrychskiego oraz pianistkę Lenę Ledoff.

Premiera "Apetytu na czereśnie" - 9 lutego o godz. 19 w stołecznym Teatrze IMKA (ul. Kocjana 3). Kolejne przedstawienie - 14 lutego.

Źródło:

PAP